Na setkání naváže dálková jízda po republice, které se zúčastní nejméně pět historických vozů. Uvedl to Vladislav Kučera z pořádajícího Veteran Car Clubu Jičín.

„Většina přihlášených strojů je z dob Rakousko – Uherska a má datum výroby mezi lety 1902 až 1914. Jde tedy o skutečné výjimečná vozidla z dob, kdy automobil nebyl samozřejmostí," uvedl Kučera. Do Jičína by měl dorazit například motocykl Laurin&Klement z roku 1901.

V minulých letech byl v Jičíně k vidění například francouzský vůz Lorraine Dietrich z roku 1907, nákladní vůz De Dion Bouton z roku 1906 či americký automobil Woods-Stanley z roku 1916. Podle Kučery je jičínské setkání jedinou evropskou akcí zaměřenou pouze na tyto nejstarší automobily. Zajímavostí také je, že všechny posádky absolvují jízdy v dobovém oblečení.

V pátek večer se uskuteční noční jízda vozidel osvětlených karbidovými či petrolejovými lampami z kempu U Rumcajse do Libosadu a zpět nočním Jičínem na Valdštejnovo náměstí. V sobotu se stroje po výstavě na Valdštejnově náměstí vydají na výletní cestu Českým rájem a dorazí do leteckého muzea na letišti v Mladé Boleslavi. V neděli akci ukončí jízda do Lázní Bělohradu.

Pořadatelé žádají ostatní motoristy o ohleduplnost k historickým unikátům. „Ne každý stroj z té doby měl dnes samozřejmou běžnou výbavu. Jet nebo zabrzdit v dnešním provozu se strojem, který nemá například spojku nebo brzdy na každé nápravě či má některá jiná originální technická řešení, je skutečně někdy poměrně náročné," uvedl Kučera.

V pondělí 6. července vyrazí odvážní majitelé na dálkovou jízdu, do Jičína by se měli vrátit 10. července. „Na trase dlouhé zhruba 600 kilometrů během pěti dnů prověříme fyzickou zdatnost vozidel i výdrž a trpělivost jejich majitelů, neboť cestovní průměr se pohybuje kolem 25 kilometrů v hodině," řekl Kučera.   Jakub Sochor