Rekonstrukce vozovky začne úsekem od kruhové křižovatky u oblastní nemocnice v Jičíně k železničnímu přejezdu u Valdic v délce zhruba dvou kilometrů. Zohledněn tu byl požadavek Železnických, kteří mají pod vozovkou druhé třídy položenou kanalizaci a ještě před započetím oprav chtějí provést její revizi a případnou rekonstrukci.

Stomilionová investice má být z 85 procent hrazena integrovaným regionálním operačním programem (IROP) strukturálních fondů Evropské unie, kraj se má na investici podílet úhradou patnácti procent nákladů.

„V pondělí jsme vypsali výběrové řízení na zhotovitele, neboť jsme ještě upravovali zadávací podmínky," vysvětluje ke zpoždění tendru krajský radní Josef Dvořák, který předpokládá, že i s vyhodnocením soutěže, případným odvolání a projednání značení začne stavba 22. srpna.

Oprava za provozu

Oprava hlavního tahu z Jičína na Lomnici nad Popelkou bude realizována za provozu, a to vždy v jednom jízdním pruhu. Provoz bude řízen pracovníky dodavatelské firmy a semafory.

Renovace silnice má být hotova do začátku listopadu. Po zimní přestávce, v dubnu příštího roku, pak bude pokračovat oprava druhého úseku Valdice – hranice okresu, která má skončit 17. prosince. 

Ještě před tím, než začne renovace vozovky, chce jičínská radnice zvládnout odkanalizování Valdštejnské lodžie. Část kanalizace totiž zasahuje do těla silnice, a tak je nutné obě akce koordinovat. „Dodavatelem zakázky za více jak dva miliony je firma Matex, práce by měla zahájit v dubnu po zimní přestávce," říká šéf odboru investiční výstavby města Jakub Šmíd a dodává: „Než se silničáři dostanou z Jičína do Valdic, budeme s kanalizací dávno u konce."

Optimistou ale není v případě odkanalizování Soudné, výhledově Sedliček a lokality kasáren. Tady se totiž, jak uvádí Šmíd, teprve zpracovává projektová dokumentace. „Uvidíme, jestli se zde dostaneme do komunikace ještě před silničáři, nejsem si jist. Kraj má naplánovanou akci na dva roky, takže počítáme s tím, že budeme jednat s projektanty, které úseky se mezi Jičínem a Železnicí budou aktuálně opravovat. Samozřejmě bychom chtěli zvládnout tyto práce ještě před rekonstrukcí silnice."

Město má také v plánu vybudovat v Soudné chodník, lidé tu musí chodit lipami a ke svým domům přebíhat silnici. Chodník podél silnice II/286 po pravé straně směrem z Jičína až k firmě Cora by měl stát 3,5 milionu korun, město na jeho realizaci žádalo o dotaci. „Pokud dotace dopadne, rádi bychom zakázku uskutečnili současně s opravou komunikace, neboť chodník má na vozovku přímou návaznost co se týče obruby i odvodnění. Pokud peníze nepřijdou, položíme alespoň obruby, ale nechci o tom předem spekulovat," konstatuje Jakub Šmíd.