V silnici s nerovným povrchem střídá jedna záplata druhou, rozbité jsou krajnice, vpustě, rozlámané chodníky. S tím jde ruku v ruce zvýšená hlučnost a prašnost. Viditelně jsou poničené omítky domů i jejich statika. Navíc v celém úseku není přechod pro chodce. Stav komunikace se zhoršuje nárůstem nákladní dopravy. Denně úsekem projede 3000 a 10 tisíc osobních aut, podíl nákladních aut a techniky ze sousedního Agrochovu narůstá.

„Podívejte se na ty těžké traktory a náklaďáky, mám strach, že se nám brzy někdo naboří do baráku. Lítají tady jako blázni,“ postěžoval si jeden z místních usedlíků. O tom, že Lomnická ulice je nejošklivější ulicí města psali Sportovci pro Novu Paku (vedení města) ve svém volebním prohlášení už v letech 2000 – 2014. Zmiňují zde konkrétní kroky, které povedou ke klíčové spolupráci mezi krajem a městem. Městu patří chodník, silnice II/284 kraji, inženýrské sítě, které jsou pod vozovkou a v chodníku vlastní provozovatelé. Ti všichni se budou na rekonstrukci podílet. Otázkou je kdy.

Starosta Josef Cogan se brání, že projekt nezamrzl, je prý připraven k realizaci, jen čeká na povolení. Celkové náklady odhaduje na 40 až 50 milionů, přitom město by mělo uhradit zhruba dvacet milionů, což prý není problém. Ve financování Josef Cogan překážku nevidí, spíš v dlouhých administrativních procesech, které brzdí i stavbu packého obchvatu.

„Není pravomocná projektová dokumentace, je to snad na dobré cestě, akce je extrémně složitá,“ říká Josef Cogan a připouští, že i stav ulice je extrémní. O tom, kdy kompletní oprava vypukne, nechce starosta polemizovat.

„Město zrekonstruuje chodníky, splaškovou kanalizaci a vodovod, kraj bude realizovat rekonstrukci vlastní komunikace, přeložky inženýrských sítí a výstavbu dešťové kanalizace,“ doplňuje k investici za hlavního investora mluvčí kraje Dan Lechmann.

Na stavby je vydané územní rozhodnutí. V současné době oba investoři zajišťují podklady pro vydání stavebního povolení.

„Předpokládáme, že o vydání stavebního povolení kraj požádá do konce letošního roku,“ upřesňuje Dan Lechmann.Lomnická ulice byla v minulosti nedílnou součástí centra Nové Paky, stojí tu hotel Grand i kino. Dnes je s rozbitými chodníky a silnicí spíše jeho ostudou.