Počet nezaměstnaných se na Hradecku nepochybně zvýší i v únoru. O kolik? To by bylo hádání z křišťálové koule. Na čtvrtečním setkání členů Business clubu to řekl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

„Zatím to vypadá, že nárůst bude. Ale ne tak výrazný,“ prohlásil a vysvětlil, že od prosince do ledna míra nezaměstnanosti v okrese vyskočila o pět desetin na 4,5 procenta. Jaké hodnoty se ukážou na konci února nechtěl věštit. „Doufám, že to první číslo bude stále čtyřka,“ řekl.

A jako svůj tip uvedl 4,8 procenta, což by znamenalo nárůst o tři desetiny procenta.

„Těžko se to zatím odhaduje. Sice tady nejsou v takové míře hromadná propouštění, ale na úřad práce přichází hodně lidí jednotlivě. Míra nezaměstnanosti však určitě nevyskočí jako v lednu o půl procenta. Těch pět desetin bylo ze tří pětin tvořeno ekonomickou situací a zbytek byl každoroční sezonní vliv. Únor by už měl sezonní vlivy postrádat, takže by tam měla zůstat jen ekonomická situace. A ta, myslím, není horší než na začátku roku,“ sdělil ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Hradecký poslanec David Kafka na jednání Business clubu přiblížil i připravované legislativní změny, které mají v boji s hospodářskou krizí a nezaměstnaností pomoci.

Nejblíže schválení je návrh na odpočet daně z přidané hodnoty u nových automobilů pro podnikání, který už je v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení. „Doufám, že tuto změnu schválíme příští úterý,“ uvedl poslanec Kafka.

Podle něho se na stůl poslanců dostanou v nejbližších dnech i další tři protikrizové kroky, které by zákonodárci i prezident mohli stihnout schválit do května.

„Oceňuji, že tato opatření jsou orientována na uchování zaměstnanosti. Nelze však spoléhat jenom na vnější opatření, každý podnik musí udělat opatření také u sebe. Znovu se podívat na strukturu zaměstnanosti uvnitř podniku, zhodnotit produktivitu práce, strukturu mezd a podobně. Prosperita se rodí u každého podniku a méně u vlády,“ prohlásil Kafka.