Nyní se zjišťují pouze za kraje. V Královéhradeckém kraji činila v roce 2006 průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnance 17 314 korun. Celorepublikový průměr v tomto roce činil 20 211 Kč. Podle aktuálních informací činila průměrná měsíční hrubá mzda v Královéhradeckém kraji v 1. čtvrtletí letošního roku 19 139 korun. Celorepublikový průměr byl v tomto období 22 531.


Hlas lidu


„Nemluvte o průměrné mzdě nebo mne trefí šlak,“ durdila se asi padesátiletá paní. „Těch pár pracháčů s konečným číslem tak zamává, že podle statistiky se máme fajn a já přitom nevím jak vyjít s korunou,“ dodala k naší otázce co říká vykazování průměrných mezd.


Průměrná mzda štve většinu dotazovaných. Ani ne tak rozdíl mezi Prahou a například naším krajem, ale pro uváděné výše v různých profesích.
„Já bych měla mít necelých 27 tisíc korun. Tak ty jsem ještě neviděla a to mám patřičné vzdělaní, praxi a dá se říci slušné místo,“ uvedla učitelka druhého stupně základní školy. „Nemá cenu se rozčilovat. Na průměrnou mzdu ve svém oboru stejně nedosáhnu. Škoda, že na základě uváděných nesmyslů se někteří lidé domnívají, že máme platy, které uvádí statistika. Ani zdaleka ne, jenže to nikomu nevysvětlíte,“ kontroval v naší malé anketě novinář lokálního tisku.


O tom, že lidé mají často hluboko do kapsy svědčí i oblíbenost pravidelných sobotních trhů v Jičíně. Zboží je zde nepoměrně levnější i když o kvalitě by se dalo někdy diskutovat.


Platové rozdíly


Pomalý růst reálných mezd je odrazem zpomalující české ekonomiky. Platové rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony se sice zmenšují, ale nikdy se nesrovnají. To si myslí analytik společnosti CITCO Finanční trhy Tomáš Volf. Dvaadvacet a půl tisíce korun, tolik činí průměrný plat v České republice. I když je to oproti loňskému roku více o 10,4 procenta, ve skutečnosti lidem v peněženkách tolik nezůstane.


Reálné mzdy, tedy to, co si můžeme za svou výplatu koupit, rostly jen o 2,8 procenta, což je druhá nejnižší hodnota za poslední dva roky. „Pokles růstu průměrných mezd koresponduje s tím, že česká ekonomika zpomaluje,“ říká analytik Volf.


„Důležitější ale je, zda mzdy korespondují s růstem produktivity práce. Pokud mzdy porostou rychleji než produktivita, bude to mít na ekonomiku negativní dopad. Samozřejmě, že lidé budou mít více na páskách, ale zároveň to bude mít vliv na inflaci,“ poznamenal. Rozdíly mezi vysokými platy v hlavním městě a výrazně nižšími platy v regionech se podle něho nikdy nesmažou. Mohou se ale zmenšit. „Pomyslné nůžky mezi kraji a Prahou se mírně zavírají, ale stav, kdy by se úplně zavřely, zřejmě nikdy nepřijde. Tyto rozdíly budou vždycky,“ odhaduje Volf a dodává: „Praha má totiž to štěstí, že do ní zamířila celá řada bohatých zahraničních firem, které si mohou dovolit zaplatit kvalitní zaměstnance. Ti se do české metropole stahují jak z okolních měst, tak i ze vzdálenějších regionů.“

Vojtěch Janda a red