Jak nám potvrdila mluvčí hygieniků Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí, nemoc se začala roznášet na jednom z táborů, který probíhal v první polovině srpna v Královéhradeckem kraji, a na němž se pohybovala osoba nakažená žloutenkou. Podle neověřených informací se jednalo o skautský tábor v Nemojově u Dvora Králové nad Labem. Právě zde měla dětem vařit žena, u níž bylo později onemocnění potvrzeno.
Aktuálně je potvrzeno šest případů žloutenky, která postihla čtyři děti a dva vysokoškolské studenty.
„Tábora se zúčastnilo dvacet devět dětí převážně z Jičínska a působila na něm osoba, jenž byla infikována virem, ale onemocnění u ní propuklo až poslední den. Bohužel virus hepatitidy A je nakaženým vylučován stolicí již zhruba dva týdny před projevy onemocnění. Daná osoba tedy byla infekční po celou dobu trvání tábora a ani ona, ani nikdo další o tom nevěděl," sdělila v tiskové zprávě Krejčí.
Během tábora přišlo s nakaženou do styku osmdesát tři osob z jičínského okresu. Ty byly kontaktovány a poučeny o tom, co bude následovat. Byla jim nařízena padesáti denní karanténa a stanoven zvýšený lékařský dohled.
Situace se zkomplikovala se začátkem školního roku, kdy se děti vrátily do školních lavic. Bohužel u čtyř z nich a dvou vysokoškoláků nemoc propukla a došlo tak k ohrožení nakažení žloutenkou nejen u jejich spolužáků, ale také kantorů a zaměstnanců školy. Počet osob, které jsou nyní primárně ohroženy stoupl z čísla osmdesát tři na přibližně dvě stě lidí.
Příčiny
Nedalo se šíření viru předejít? Proč děti, které byly přímo ohroženy, hepatitidou, nezůstaly v izolaci a zahájily školní rok se svými kamarády? To jsou otázky, které si nyní pokládají nejen rodiče dětí, ale také učitelé a ředitelé škol. Ti se shodují na tom, že postup hygieniků nebyl v tomto případě správný.
„Zamezení povinné školní docházky je restriktivní opatření, které výrazně zasáhne jak děti, tak jejich rodiče. Vzhledem k tomu, že situace nám byla známá již před začátkem školního roku, mohli jsme včas ve vzájemné spolupráci s vedením v daných školách nastavit takový režim, který by měl riziko přenosu nákazy minimalizovat. Proto jsme k zákazu školní docházky nepřistoupili," vysvětlila rozhodnutí hygieniků neprodloužit ohroženým dětem prázdniny jejich tisková mluvčí Veronika Krejčí.
Zarážející je ale také fakt, že chlapec, jenž byl na táboře a který je nyní se žloutenkou hospitalizován na infekčním oddělení, se mohl bez omezení pohybovat po chodbách školy, zatímco jeho mladší sestra nesměla ani nastoupit do školky. Přitom u ní bylo riziko propuknutí nemoci nižší než u jejího bratra.
Krejčí zároveň ujišťuje veřejnost, že není důvod k panice a nejedná se o epidemii. „Tito momentálně nemocní byli všichni na daném táboře. Možnost, že někdo z osob, které byly na táboře onemocní, bude existovat až do konce září, nicméně jejich počet nebude nikdy vyjadřovat jakékoliv šíření infekce. U těchto osob se bohužel s možností onemocnění musí počítat a nelze to již nijak ovlivnit, buď se na táboře nakazily nebo ne. Jestli jich je v této chvíli pět nebo sedm není z hlediska celé věci podstatné. Pouze to znamená zvýšení počtu nových „kontaktů", kterým je nařízen lékařský dohled. Podstatné je zamezit cestou všech protiepidemických opatření šíření nákazy od účastníků tábora na další osoby." Krejčí zároveň nabádá ty, u kterých je riziko výskytu onemocnění k dodržování pokynů od hygieniků.
Školy zůstávají otevřené
Novopacko – Nejen na facebooku, ale i na oficiálních stránkách Nové Paky vypukla kvůli šíření hepatitidy panika a lidé zde spekulují o uzavírání základních škol. My jsme tuto informaci ověřili u ředitelů obou základek, ve kterých se nemoc objevila a oba ji popřeli.
„To snad ani není možné. Nevím, kdo tuto zprávu začal šířit, ale o žádném zavření školy nepadla do teď ani zmínka," ujišťuje ředitel packé Základní školy v ulici Komenského Milan Schlögl a stejnou odpověď nám poskytl i ředitel staropacké školy Pavel Antoš. „Tuto informaci přímo dementuji."
Ani spekulace o výskytu hepatitidy v packé mateřské škole nejsou pravdivé.
„My nemáme ani jednoho nemocného. Rodiče skutečně nemusí mít strach. Sama jsem si na internetu vyhledala informace a provedli jsme ve školce sami od sebe určitá opatření. Koupila jsem dezinfekční gel, kterým si děti čistí například po vycházce ruce. Samozřejmě po konzultaci s jejich rodiči. Žádné omezení nebo dokonce uzavření školky se nyní nechystá. Doufám, že k tomuto opatření ani nedojde," uklidňuje vyděšené rodiče ředitelka druhé mateřské školy Alena Špíglová, které na celé situaci vadí nedostatečná informovanost ze strany krajské hygienické stanice.