Ty však není Libuň schopná uhradit ze svého rozpočtu, který je nyní zatížen pětimilionovým úvěrem. Navíc někteří z místních nejsou opravě fary nakloněni.

Základní málotřídní škola, kde se vzdělává šedesát dětí, mezi nimiž jsou i hendikepovaní školáci, má už sice nová okna a nájezdovou rampu, ale potřebuje celkovou rekonstrukci včetně bezbariérového výtahu a také úpravu půdních prostor, protože pro šedesáti dětem je škola malá.

„Projekt máme připravený, ale zatím jsme neuspěli s žádostí o dotace," přiznává starostka Helena Červová. Z vlastních zdrojů nebudou Libuňští opravu realizovat, protože jsou zatíženi dluhem pět milionů korun. Ten vznikl při stavbě libuneckého vodovodu a vodojemu na Březce, kdy došlo k pokrácení státní dotace a obec musela finanční díru zacelit.

Základní škola letos slaví dvě stě let od svého založení. V novém to ale určitě nebude. Rok 2014 přináší i další výročí, která si Libuňští připomenou 14. června. „Při oslavách bude na školu umístěna pamětní deska s mottem pátera Marka – Pro Boha život, pro život škola, pro školu mládež. Páter v obci zanechal nesmazatelnou stopu," připomíná Červová.

Na záchranu čeká i zdejší fara. Projekt za sedmnáct milionů je ve fázi stavebního povolení. „Potřebná je celková rekonstrukce objektu, který je nemovitou kulturní památkou. Chceme zrestaurovat modrý pokoj s Kavánovými malbami, přestěhovat knihovnu a vytvořit klubový prostor. Zřídit tu hodláme i historickou učebnu. Opravit musíme i roubenou stodolu. Přilehlá farská zahrada je už veřejností využívána," přibližuje záměr, kterému ale nejsou v obci všichni nakloněni. 

„Fara je některým lidem trnem v oku, poukazují, že nejsou opraveny některé chodníky, tak proč se pouštět do fary? Nevidí návaznost, že je neopravujeme kvůli chystané kanalizaci," postěžovala si starostka.
⋌Obec i přes finanční zatížení neustrnula a pouští se do menších investičních akcí. Dokončuje za necelé dva miliony rekonstrukci fotbalových kabin na zdejším hřišti, které slouží nejen pro sport, ale také jako kulturní stánek. Chystá nátěr hasičské zbrojnice a opravu fasády. Pak se pracovní iniciativa přesune na hřbitov. Zahájena bude rekonstrukce márnice za jeden milion korun, která slouží jako zázemí. Na podzim by mělo dojít na opravu rozpadající se hřbitovní zdi za necelého půl milionu korun. Tady už Libuň získala příslib dotace ze státního intervenčního fondu.

Starostka vyvrací, že by šlo o nějaký předvolební tah, s opravami finišují právě kvůli chystaným červnovým oslavám.

„Na hřbitově je pohřben význačný malíř Kaván, herec Josef Vinklář a určitě spousta rodáků sem zavítá, takže je potřeba dát všechno do pořádku," míní Červová.

„Já jsme tu spokojená. Jen ten provoz je hrozný a pak zásobování zeleninou, ale to obec nevyřeší," hodnotí život ve vsi místní Jaroslava Ševců. Dagmar Veverková otevřeně přiznává, že se ji v Libuni žije dobře. „Nic nám tu nechybí, snaží se tu zlepšovat prostředí i pro děti."

„Něco se tu pořád děje, paní starostka se stará. Jen ten provoz! Teď jsem viděl v televizi, že se pětatřicítka dělat nebude, že by nebyla využitá, ale tomu bych nevěřil," konstatuje senior Josef Šulc.