LIBUŇ/ Na chodbách a v malé tělocvičně se mohli hosté dozvědět, jak se vesničané chystali na jaro před více jak stovkou let.

„Nazvali jsme výstavu Jaro na vsi. Chtěli jsme se pochlubit veřejnosti, co naše děti dovedou, a zároveň ukázat, co museli kdysi venkované s jarem všechno dělat,“ uvedla učitelka Eva Pavlíková.

Zvířátka i nářadí

Zatím co na chodbě v obrácené švédské bedně, která původně sloužila ke cvičení, odpočívala králičí rodinka, vedle byla káčata, a všude plno květin, osení, ale také nářadí na obdělávání pole, výrobu másla, praní prádla či zhutňování hnoje. „Pomohli nám nejen místní, ale s různými nástroji přicházeli lidé i z širšího okolí,“ prozradila ředitelka málotřídky Radka Víchová. Přes malou propagaci se sem sjížděli lidé z Jičína, Mladé Boleslavi i Prahy. Během čtyř dnů jich bylo přes pět stovek. „Někdy jsme se dozvěděli informace, které nás překvapily. Prkno, o kterém jsme se domnívali, že sloužilo při praní prádla v potoce, bylo jedním z návštěvníků identifikováno jako nástroj na upěchovávání hnoje, aby nepadal z povozu,“ uvedla učitelka Eva Pavlíková.

„Já plno těch předmětů, které se tu vystavují, důvěrně znám a s některými jsem i pracoval. Je to zajímavé vidět je po čase jako muzejní exponáty,“ uvedl František Čermák z Pařezské Lhoty, pro kterého byla expozice návratem do mládí. Výstavka byla třikrát prodloužena a její zánik přišel s vadnoucími květinami.

Kroj neláká?

Žačka páté třídy Ester Prokešová si spolu s ředitelkou a spolužákem Adamem Štusekem oblékla kroj, ale chodit by v něm nechtěla. „Tričko a džíny jsou lepší. Jenom navléknout se do živůtku, a těch háčků všude, ale holky mi záviděly, že jsem si mohla takový pěkný kroj zkusit,“ řekla školačka. Exponáty zapůjčovali lidé ochotně. Starostka Helena Červová dokonce namalovala obrázky, aby bylo všem jasné, jak se některé předměty používaly. „Jsem ráda, že k nám zavítaly i děti z mateřských škol v okolí. Vždyť sem zanedlouho budou chodit a půjdou do školy jako do prostředí známého a jistě příjemného,“ prozradila ředitelka Radka Víchová. Podobné úspěšné akce zde dělají často a je škoda, že se o nich lidé dozvídají ústním podáním. Náš Deník nabídl škole mediální výpomoc.