Letní tábory se letos konají již podeváté a hlavní organizátorka Kateřina Krejčová z packého sdružení Open Art se snaží přicházet stále s něčím novým, co by děti bavilo, zaměstnalo je a také poučilo. Letošní novinky jsou celkem čtyři.

Jednak je to fotografická dílna, která skončila tuto sobotu, pak výtvarně divadelní, řemeslná a geologická. My jsme se podívali mezi účastníky fotografické dílny, která nesla název Prostor kolem nás jako téma k zachycení aneb Fotografie nejen dokumentární, ale spíše jako prostředek vyjadřování, dorozumívání a tvůrčího přístupu ke skutečnosti.

Dvanáct zájemců vedla Petra Slámová, které fotografie učarovala před pěti lety. „Éra digitální fotografie mne nadchla. Možnosti pro samouka jsou neomezené, protože okamžitě vidíte, co jste zachytili. Pro děti je to úžasné, mohou experimentovat a rychleji se učí.“

Petra Slámová během týdne mladé fotografy seznámila s přístroji, naučila je fotit bez automatu se zvládnutím základních pojmů jako je clona, čas, závěrka.
„Všichni už vědí, který parametr mají nastavit a co udělat. Jsou šikovní a zaslouží si pochvalu. Jdou s dobou, umí pracovat s moderní technikou, jsou dravější, nemají zábrany,“ chválí Petra Slámová.

Odměnou za práci byla účastníkům dílen sobotní vernisáž, při které prostřednictvím reportáže prezentovali své týdenní počiny – snímky krajiny i portréty.
Jedním z táborníků byl i Marek Erben z Jilemnice. „Já má k fotografování moc hezký vztah. U nás doma fotí všichni, a tak jsem se chtěl také zdokonalit. Nevěděl jsem do čeho jdu, ale určitě to stálo za to. Pokud se tábor uskuteční příští rok, přihlásím se znovu,“ hlásí nadšeně Marek, který je v Roškopově posedmé.

Bára Šmídová je na zdejším táboře popáté. „Naučila jsem se pracovat s foťákem. Bylo to fajn.“ Soňa Kernerová (11 let) z Loun také není na táboře nováčkem, na Staropacko zamířila posedmé. „Od malička ráda fotím, tak jsem zkusila tento běh. Bylo to super, “říká Soňa.