Až do 30. srpna jsou na programu dílny filmová, jezdecká, divadelní, hudební, taneční, výtvarná, etnografická a kamenářská. Tábory dětem přinášejí nejen zábavu, ale také poučení, vzdělání, setkání se zajímavými lidmi. Dílny řídí odborníci: opět přijede Japonec Noriyuki Sawa, který vystudoval univerzitu na Hokkaidu se zaměřením na řemesla a umění, Markéta Velínská, absolventka olomoucké Univerzity Palackého, Kateřina Bednářová a další.

U zrodu letních táborů stála Kateřina Krejčová, hlavní vedoucí a předsedkyně sdružení Open Art. Profesí učitelka byla v mládí členkou Svazarmu, a také praktikantkou, vedoucí, pak už se zrodila myšlenka uspořádat letní tábory. Zájem o ně přičítá dobré propagaci a zejména tomu, že dětem se zde líbí, povídají si mezi sebou o tom, co zde zažily, předávají si informace, a pak jednotlivé dílny mají 15, maximálně 30 účastníků.

„Koncepci neměním, ale snažíme se, aby se každý rok obměňovali vedoucí a nebo dílna měla jinou náplň, s dětmi se pracuje individuálně,“ vysvětluje Kateřina Krejčová. Areál si Open Art každoročně pronajímá od místní organizace, tvoří jej zděná budova s jídelnou, kuchyní i společenskou místností, sociálním zařízením.

Financování

V patnácti stanech najde dočasné zázemí 30 táborníků. Sdružení se snaží získat na financování táborů různé granty, hlavním příjmem je však poplatek od účastníků, který se pohybuje od 2500 do 4500 Kč na jednotlivé dílny.

„Rodiče proti úhradám neprotestují, vědí, že děti jsou zde spokojeny. Pro rodiny z blízkého okolí se zdá cena někdy vysoká, ale nechají si vysvětlit jednotlivé položky a nikdy nedošlo ke konfliktu. Neměli jsme ani žádné závažné zdravotní problémy, jen vymknutý kotník,“ vzpomíná Kateřina.
Potíže zde nemají ani s obsazením postů vedoucích a praktikantů, spíše naopak. Hlavní vedoucí připomíná, že musí ocenit snahu všech, kteří se na realizaci táborů v Roškopově podílejí, včetně ochotných kuchařek.

Do zítřka se v rámci filmové dílny tři štáby řízené Jakubem Doubravou a Davidem Trávníčkem snaží odlišnými filmovými postupy a hereckými styly zmocnit látky společně vytvořeného příběhu ve zdejší krajině. Souběžně probíhá jezdecká dílna pro začátečníky a pokročilé na farmě ve Staré Pace, kde je unikátní stádo malých horských koní plemene Fjord. Děti se učí nejen ježdění, ale i ošetřování koní. Vedle odborného programu je čekají klasické táborové aktivity - výlety, koupání, hry a soutěže.