Někteří si dokonce myslí, že kdyby byly kontroly přísnější, mohlo se zabránit například incidentu, který se stal před rokem a půl v Uherském Brodě.

POHLED ODBORNÍKA

Podle Michala Pirkla, který se dlouhodobě věnuje sportovní střelbě, jsou naše zákony, které řeší podmínky držení a získání střelné zbraně, jedny z nejlepších v Evropské unii.

„Naše republika má jednu z nejlepších legislativ, která velmi dobře specifikuje to, jak se dají zbraně legálně získat. Ten proces je poměrně složitý a hodně eliminuje jedince, kteří by zbraň chtěli ke spáchání trestného činu," chválí si Pirkl české zákony a zároveň se nebojí dodat, že současná podoba této legislativy by mohla být vzorem pro Brusel.

Michal Pirkl také zdůrazňuje fakt, že pistole není jen nástrojem k páchání trestných násilných činů. „Je nutné si uvědomit, že zbraně tu jsou také k loveckým nebo sportovním účelům. Také nesmíme opomenout různé sběratele historických kousků, ale i muzea. Nelegálnímu ozbrojování podle Pirkla nezabrání ani přísnější zákony.

„Černé zbraně tu byly a budou vždy. Jsou to zbraně, které nejsou v žádné evidenci, ukradené zbraně nebo ty, které se k nám dostávají z nelegálního obchodu. Tomu prostě zabránit nelze. Na počet držitelů legálních zbrojních průkazů máme nejmenší procento jakýchkoliv deliktů se zbraněmi," vysvětluje Pirkl. Když se řekne zbraň, mnohým z nás se vybaví právě pistole, ale není tomu tak. Musíme si uvědomit, že zbraní může být i auto v nesprávných rukou. „Kolik šílenců se dneska pohybuje na silnici a kolik nevinných lidí ročně zemře kvůli tomu, že za volant usedne například psychicky nemocný nebo zdrogovaný člověk," upozorňuje na holý fakt Michal.

SPOLUPRÁCE LÉKAŘŮ A POLICIE


Propojenost lékařů a policie se Pirklovi zdá jako dobrý nápad. Podle jeho slov by to do určité míry mohlo pomoci tomu, aby střelnou zbraň neměl v rukou člověk, který není úplně psychicky v pořádku. „Vím, že někteří střelci s tím nesouhlasí, ale já si nemyslím, že je to až tak špatný nápad," zamýšlí se Pirkl.


 Problém Michal Pirkl ale vidí v narušení domovní svobody ze strany zákonodárců. Policista totiž může sám rozhodnout o odebrání zbraně, pokud se mu určitý člověk nezdá v pořádku. „Bylo by vhodné vypracovat jasnou metodiku, za jakých podmínek může policista porušit domovní svobodu a následně jakým způsobem bude ona zbraň zajištěna. Zbraně bývají uložené v trezorech, kde kromě nich mají lidé i další osobní věci, jakými jsou třeba peníze, šperky, dokumenty a podobné.

„Myslím, že by nikdo neuvítal páčení a ničení osobního trezoru v jeho nepřítomnosti nebo úplně zbytečné, je-li zbraň uložena jinde a navíc je třeba udání na jeho osobu falešné. Když má někdo nelegálně drženou zbraň policisté potřebují soudní povolení k prohledání jeho domu. Ale pokud má někdo legálně zbrojní průkaz a pistoli vlastní, stačí oznámení třeba závistivé sousedky, že se jí její soused zdá divný a ona se ho bojí," vysvětluje k mezeře v zákoně Pirkl.

MALÁ STATISTIKA

počet žádostí o vykonání zkoušky odborné způsobilosti ½ 2015 – 70 žádostí

2/2 2015 – 96 žádostí

½ 2016 – 134 žádostí

v současné době již počet žadatelů nestoupá, jelikož ustala mediální kampaň ohledně migrační krize

Největší zájem je o skupinu E ( k ochraně života zdraví, nebo majetku )

Počet držitelů ZP na okrese Jičín k datu 9.8.2016 – muži 2165

ženy 167

Počet evidovaných zbraní v Královéhradeckém kraji ( pouze okres Jičín nelze zjistit ) – 44340 zbraní kat. A, B, C, D a hlavních částí zbraní

Ještě jednou se omlouvám a pokud by jste měli ještě nějaký dotaz rádi Vám ho zodpovíme

nprap. KREJCAR Jiří, vrchní inspektor