Zatímco v Karlovarském kraji se v lázních nakazili klienti koronavirem už v září, v bělohradských slatinných lázních naštěstí zatím neřešili aktivní případy covidu.

„Při výskytu příznaků infekčního onemocnění jsme v kontaktu s hygieniky a postupujeme podle jejich instrukcí. Někteří klienti i zaměstnanci podstoupili i testy na covid, vždy s negativním výsledkem,“ uvedla obchodní ředitelka bělohradských lázní Eva Zachovalová a dodala, že němečtí klienti v lázních ubytovaní nejsou, jejich počty klesly téměř na nulu po oznámení povinnosti absolvovat nařízenou karanténu nebo testy při návratu z ČR.

Po schůzce zástupců lázní na ministerstvu zdravotnictví tu dostávají průběžně upřesňující informace. Sdružení léčebných lázní aktuálně monitoruje dostupnou lůžkovou kapacitu. „Naše lázně také nabídnou pomoc, její konkrétní podoba bude jasná po získání úplných informací,“ upřesňuje Eva Zachovalová.

Odpovídá i na otázku, jaký je v této době zájem o pobyty v lázních.

„Část klientů samozřejmě reaguje na situaci kolem koronaviru rušením pobytů. S tímto trendem se potýkáme už od září. S tím, jak se zvyšují negativní zprávy, rostl i počty storen pobytů. Věk lázeňských hostů je často vyšší, proto jsou pochopitelné jejich obavy. Naopak jiná část klientů pobyty zachovává či dokonce rezervuje nové.“

Zdejší lázně průběžně dodržují vysoké hygienické standardy a klientům se dostává plného servisu, díky čemuž nemusí chodit na poštu či na nákup ani jezdit hromadnými dopravními prostředky.

Důležitým faktorem je také přítomnost zdravotnického personálu.

Lázně běží víceméně standardně, jen reagovaly na nová nařízení, např. úpravou počtu účastníků skupinových procedur, povinnými odstupy a kompletně zrušeným kulturním programem.

„Nouzový stav nás určitě také omezil, ale vzhledem k situaci a současnému stavu v celé republice, která se mění ze dne na den vám nemůžeme poskytnout relevantní odpovědi na vaše dotazy,“ reaguje Eva Janigová z Lázní Velichovky.