Myšlenka vzdát hold autorům Václavu Čtvrtkovi a Radku Pilaři, který dal pohádkám o loupežníku Rumcajsovi televizní podobu, je velmi stará. Nyní však díky iniciativě občanů i firem a podpoře města Jičína dojde k jejímu naplnění. „Zásadní událost přišla v říjnu loňského roku, kdy firma J. M. Schlik s.r.o. darovala iniciativě kmen tři sta let starého dubu z vokšického zámeckého parku. První grafické návrhy, jak se dubový kmen může změnit v umělecké dílo, vytvořila Štěpánka Novotná a prvotní řezbářské práce provedli Jan Rampas a Luboš Marx ještě pod širým nebem v parku ve Vokšicích," popsal mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Lavička Rumcajsovy rodiny zdobí od 21. března Valdštejnovu lipovou alej v Jičíně. Slavnostně ji představí veřejnosti při příležitosti Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem.Dubový kmen se změnil v pohádkovou lavičku. Zdroj: FB Lavička Rumcajsovy rodiny

Lavička ale potřebovala útočiště, a to našla v truhlářské dílně v obci Radim. Následovala mravenčí práce, kdy opracovaný kmen byl popsán nákresy a poznámkami a kdy za použití moderní technologie mohly začít detailní práce.

Podívejte se:

„Kmen například bylo nutné odlehčit výřezem vnitřní hmoty, aby nedošlo k deformaci z důvodu pnutí, a musel být ošetřený proudem vody, protože kvůli vysychání by mohly vzniknout praskliny," líčí některé z postupů Jan Jireš.

Z pohádky o Rumcajsovi. Ilustrační snímek.
KVÍZ: Jak dobře znáte Rumcajse? V Jičíně má loupežnická rodinka novou lavičku

Radimskou dílnu navštívilo během vzniku lavičky mnoho hostů, včetně dětí, protože všichni se chtěli podívat, jak ze dřeva vystupují postavičky a reliéf. Vznikající dílo spatřily také dcery Radka Pilaře – Barbora Komrzyová a Marina Odvárková.

Členové skupiny se snažili, aby město Jičín umožnilo umístění díla v lipové aleji. „O Lavičce Rumcajsovy rodiny jednaly Komise pro cestovní ruch a Komise kulturní. Na úrovni komisí, což jsou poradní orgány pro Radu města Jičína, se střetávaly různé názory; diskutován byl rovněž podnět na vypsání soutěže o návrh. Vlastní žádost na dočasné umístění lavičky do lipové aleje doručil Radě města Jičína řezbář Jan Rampas. Rada města následně schválila, že lavička tam může být umístěná na dobu třiceti dnů," popsal složitou cestu lavičky do lipové aleje mluvčí městského úřadu.

Zdroj: FB Lavička Rumcajsovy rodiny

Příběh Lavičky Rumcajsovy rodiny však není u konce. Po jejím představení veřejnosti chce iniciativa navrhnout a projednat s jičínskou radnicí místo jejího trvalého umístění a vlastnictví.

Lavička Rumcajsovy rodiny zdobí od 21. března Valdštejnovu lipovou alej v Jičíně. Slavnostně ji představí veřejnosti při příležitosti Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem.Lavička Rumcajsovy rodiny zdobí od 21. března Valdštejnovu lipovou alej v Jičíně. Slavnostně ji představí veřejnosti při příležitosti Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem.Zdroj: FB Lavička Rumcajsovy rodiny

Slavnostní představení lavičky, za účasti obou dcer Radka Pilaře, se uskuteční už v sobotu 23. března, a to při příležitosti Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem. Odhalení lavičky je v plánu v 9.45 hodin. Najdete ji ZDE.

Proč zrovna lavička? Představuje hravé a originální odpočinkové místo, které má ambici stát se významným cílem cestovního ruchu! Je vyrobena z 300 let starého dubu.

Proč bude veřejnosti představená při příležitosti pochodu? Jedná se o oblíbenou akci, které se každoročně účastní až 6 000 turistů!

Dub se proměnil v lavičku. Nebylo to zadarmo

Líbí se vám Lavička Rumcajsovy rodiny? Můžete se podílet na jejím pořízení prostřednictvím Nadačního fondu Jičín - město pohádky a jeho veřejné sbírky na Donio. Zde se také dozvíte podrobný příběh o tom, jak se dub proměnil v lavičku.

Cílem sbírky je získat dostatek finančních prostředků na výrobu této lavičky, která je součástí pohádkové stezky vedoucí lipovou alejí přes Valdštejnskou lodžii, vrch Zebín, Bílý mlýn, Milohlídku zpět do aleje k Lavičce Rumcajsovy rodiny.

Na staveništi nedaleko Sadové se ve středu setkal premiér Fiala a ministr dopravy Kupka s představiteli kraje a ŘSD. Řešila se budoucnost stavby dálnice D35.
Dálnice D35 z Jičína do Hradce Králové bude hotová do roku 2028

Celková cena za lavičku je 350 tisíc korun, přičemž dosud se podařilo z kombinovaných zdrojů získat 200 tisíc korun. Chybí tedy 150 tisíc korun. Cena lavičky se skládá především z nákladů na řezbářské práce.

Pokud se podaří získat více finančních prostředků, než je cílová částka, použijí se na vybudování postavy čerta na vrchu Zebíně v rámci pohádkové stezky.