Působí na turisty nejnavštěvovanějším místě Španělska, na pobřeží Costa Brava, jenž se nachází v Katalánsku a měří 220 kilometrů. Toto pobřeží je členité a nabízí jak pláže písečné, tak kamenité.

Jeho pracovní náplní je provoz firmy, zabývající se vodními sporty v městečku Tossa de Mar, ležící necelých 100 kilometrů od Barcelony. Než se ale k této činnosti dostal, prošel řadou zaměstnání. „V roce 2007 jsem se rozhodl, že bych chtěl zkusit pracovat ve Španělsku. Měl jsem tam známého, za kterým jsem tedy odcestoval s tím, že se o mě ze začátku postará. Když jsem dorazil, tak mu volám, kde je a kam mám přijít, a on na to, že je na pláži a chytá ryby, což mi moc neřeklo, protože jsem dosud tamní pláže neznal. Když jsme se sešli, tak mi oznámil: Kamaráde mám pro tebe bydlení na tři dny, ale něco si snad najdeš. Byl jsem tedy hozený do vody a musel jsem plavat," popisuje Ladislav Slavík.

Našel si tedy práci kuchaře v plážovém stánku, ale nejlepší dojmy z toho neměl. „Každé ráno jsme tam jezdili lodí. Tenkrát jsme za to dostávali tak málo peněz a bylo to za strašných pracovních podmínek, že jsem chtěl po čtrnácti dnech odjet zpátky do Čech. Naštěstí mi kamarád, u kterého jsem bydlel, nabídl, jestli bych nechtěl půjčovat lehátka na pláži, což byla velká změna k lepšímu. Šéfovi jsem se zalíbil a další rok jsem u něho už dělal barmana."

Postupem času se z barmana stal podnikatel. Společně s otcem zainvestovali do motorového člunu a rozjeli provoz vodních sportů. „Našel jsem si místo, kde je nikdo neprovozoval. Je to velký hotel s vlastní pláží. S ředitelem jsme se dohodli na určitých podmínkách, za kterých tam funguji. Máme vodní banán pro šest lidí, vodní lyže, wakeboarding, Stand Up Paddle Surfing a také potápěčské centrum."

Po letitých zkušenostech se Španěly nás zajímaly kulturní rozdíly. „Musí se brát v potaz, že tam svítí slunce téměř celý rok, a proto jsou tam lidé úplně jinak naladění než u nás. Ke všemu přistupují benevolentněji, a pokud jim nejde o život, tak si z ničeho moc nedělají. Fungují tam siesty, což znamená, že oni v jednu hodinu zavřou obchody, jdou na pláž a otevřou zase až ve čtyři hodiny. Noční život je také jiný. Do baru se chodí třeba až v jedenáct večer a na diskotéku ve čtyři ráno."

A jaké že jsou vztahy mezi Španěly a Katalánci? „Katalánci, stejně jako Baskové, jsou velmi hrdí, že se dokázali ubránit generálu Francovi v občanské válce. Samozřejmě by chtěli samostatnost. Je tam velká rivalita. Vzpomínám si, že když jsem tam dělal první den v dresu Realu Madrid, tak mi řekli, že v tomhle dresu tady dělám naposledy. Dost se také v dialektu liší katalánština od španělštiny."

Ladislav Slavík již stihl autem procestovat celou zemi. Kde se mu nejvíce líbilo? „Španělsko je velká země. Doporučit jedno místo ani nejde, protože každá ta část je něčím krásná a zajímavá. Když bych měl ale nějaké vybrat, tak bych řekl Andalusie na jihu a samozřejmě nejvíc se mi líbí v Tosse, kde jsem také zůstal."

Léto se blíží a lidé přemýšlí, kam o dovolené vyrazí k moři. Tossa de Mar může být skvělou volbou pro romantiky, kteří se chtějí vyhnout rušnému nočnímu životu. Původní středověké městečko s pěti tisíci obyvateli nabízí písečné pláže lemované skalami s pozvolným vstupem do moře. Ozdobou pláže je zachovaná část hradu, jehož současná podoba je výsledkem přestavby z roku 1387. Procházky po vrcholcích skal nabízejí několik vyhlídek. Historické budovy, kostely, místní galerie a muzeum jistě neurazí milovníky umění a historie.

Nutno ještě doplnit, že v zimě Láďa Slavík brázdí svahy v Andoře, kde působí jako lyžařský instruktor.   Martin Vávra