Dnes se však kutilství již moc nenosí a pomyslní Toníčci se množí takřka geometrickou řadou. Mezi ně však rozhodně nepatří Milan Berný z Jičína, který se této české specifické činnosti let minulých věnuje již celou řádku roků. A dokonce se kutilstvím ostatních i živí. Je totiž průvodcem jičínského muzea, respektive jeho expozice Udělej si sám II. A také rozhodně nepatří do okřídlených slov popisující kovářovu kobylu, jež chodí bosa.

Když není, vyrobím

„Naposledy jsem si doma vytvořil kozu na řezání dřeva," řekl Deníku Milan Berný s tím, že se nejedná jen o obyčejnou řezací stolici, ale o dílo, které jeho majiteli řezané kulatiny nejenom měří a přidržuje, ale dokonce i posunuje. „Kutím prakticky už od dětství. A to hlavně i díky mému tátovi," zavzpomínal muzejní průvodce na doby, kdy jeho otec koupil stavení s pozemkem určeným k pěstování různé, dnes by se řeklo bio, zeleniny.

„Například jsme tehdy pořídili orací stroj, který jsme postupem času upravovali a předělávali na další polní práce," řekl muž, který se „kutilství" věnoval i po absolvování učebního oboru.

Tehdy totiž nastoupil do jičínského Agrostroje do oddělení vývoje. A jak se Milan Berný dívá na kutilství dnes? „Moc lidí se už tomuto koníčku nevěnuje. Buď na to nemají lidé čas, nebo si vystačí se širokou nabídkou věcí, které před pětadvaceti lety vídali jen v zahraničních katalozích a museli si je udělat na koleně," vnímá současnou situaci kolem kutilů Milan Berný. Podle něj se však tento obor drží ještě na vesnicích, kde si lidé sice koupí potřebné výrobky v síti nadnárodních řetězců, ale později je stejně různě předělají k obrazu svému. „Jsou však stále lidé, a počítám se mezi ně i já, kteří než aby sáhli hluboko do kapsy, tak když v katalogu vidí přístroj, který podle nich není složité vyrobit, seženou si různé součástky a pustí se do díla. Problém však v dnešní době je, že i ty součástky jsou mnohdy drahé, či nedostupné," řekl Milan Berný a zavzpomínal na doby, kdy šikovné české ručičky dokázaly vyrobit různé věci z takřka druhotných surovin, či vdechly život už zcela odepsaným přístrojům, které jejich původní majitel vyhodil.

Sekání na jedničku

„Dříve si lidé uměli více hrát a přemýšlet nad dalším užitkem. Třeba když si dělali sekačku z motoru do pračky," konstatuje muž, který také našel využití jednoho stroje na zcela jiný účel.

„Dříve nebyl tak velký výběr sekaček, jako dnes. Tak jsem vzal prostě motor z pionýra, udělal jsem si talíř s noži a vyjel jsem na trávu," zavzpomínal Milan Berný s tím, že trávu sekal na první „kvalt".

Kutilové, Kozel hledá dílnu roku

Vyfoť místo, kde tvoříš, a vyhraj zásobu Velkopopovického Kozla na celý rok! Pokud vlastní dílnu nemáš, pochlub se alespoň svým výrobkem.

Soutěžní kategorie:
Nejútulnější dílna. Přihlas dílnu, o které si myslíš, že má poctivou kutilskou atmosféru a cítíš se v ní jako doma.
Nejuspořádanější dílna. Pochlub se, jak to máš v dílně dobře zorganizované.
Nejlepší dámská dílna. Ukaž, že poctivým fachmanem může být i žena.
Nejlepší zlepšovák. Pochlub se zlepšovákem, který používáš v dílně, aby se ti lépe pracovalo.
Kozlí výrobek. Přihlas výrobky vytvořené z Kozlích předmětů.

Vyber si, ve které kategorii chceš soutěžit, a nahraj fotky nebo video své dílny nebo výrobku. Vše najdeš na www.dilnaroku.cz.

Přihlásit se můžeš do 15. října 2015.