„Kultura je velice široký pojem a ze strany kraje se ji snažíme rozvíjet v co nejširším spektru. Podporujeme proto muzea i galerie, ale i například mobilitu umělců a pracovníků v kulturní oblasti, aby nabrali nové nápady a inspiraci u kolegů v zahraničí. Zajímáme se i o podporu filmařů v regionu, jejichž práce zviditelňuje region a přináší zajímavé zakázky pro místní podnikatele. Nezapomínáme ani na obnovu památek, kam jsme letos alokovali rekordní částku přesahující 20 milionů korun,“ uvedla náměstkyně Martina Berdychová, do jejíž gesce patří kultura a cestovní ruch.

Dotace na obnovu památek

Vedení kraje vyčlenilo z rozpočtu 19,8 milionu korun na podporu obnovy památkového fondu a tyto peníze byly rozděleny do 89 projektů. Mezi nimi je například oprava střechy kostela Všech svatých v Sedloňově v Orlických horách, nebo restaurování monumentálního pískovcového portálu nového hřbitova na vrchu Gothard v Hořicích. Projekt města kraj podpořil částkou 325 tisíc korun.

Do obnovy památek patří i obnova historických varhan. Tento unikátní dotační program vypisuje Královéhradecký kraj již od roku 2008. Letos z něj podpoří všech sedm přihlášených projektů, mezi něž rozdělí téměř milion korun, a to například na restaurování varhan v kostele Povýšení sv. Kříže v Ostružně na Jičínsku.

Podpora kulturního dění

V programu na podporu kulturních aktivit rozdělil kraj téměř pět milionů korun, a to mezi 48 projektů. Mezi nimi je například Menteatrál – divadelní festival souborů s mentálním postižením, nebo festival Bez Šance fest, jehož výtěžek putuje na onkologii Dětské kliniky fakultní nemocnice Hradec Králové. Významný příspěvek na provoz získají i pořadatelé hudebního festivalu Brutal Assault. Letos se v bývalém pevnostním městě Josefov uskuteční již 27. ročník této akce s mezinárodním dopadem. Festival zapojuje širokou škálu spolků, firem z regionu, nabízí program různým věkovým skupinám. Pořadatelé se také zavedením vratných kelímků a kompostovatelného nádobí snaží neutralizovat uhlíkovou stopu festivalu a pomáhají při zalesňování v místech postižených kůrovcem.

Podpora činnosti muzeí a galerií zahrnuje 24 úspěšných projektů z celého regionu. S krajskou pomocí například pořídí v Městském muzeu a galerii Hořice nové policové regály a město Železnice bude moci nechat restaurovat cechovní korouhev cechu sedmeráckého. Městské muzeum v Jaroměři pak na letošní rok chystá velkou výstavu Na březích Nilu, kterou vzdá poctu přednímu českému egyptologovi a jaroměřskému rodákovi Břetislavu Vachalovi.

Na podporu audiovizuální tvorby dá krajské vedení šest milionů korun a mezi pěti úspěšnými projekty je i plánovaný snímek Dovolená v Českém ráji, který točí Adam Koloman Rybanský. Ten je podepsaný pod hořkou komedií Kdyby radši hořelo a nyní pracuje na komedii o rodinných vztazích na dovolené v Českém ráji.