Kulinářské speciality a nejrozmanitější lahůdky mají možnost vytvářet ve zmodernizované cvičné kuchyni žáci oboru kuchař - číšník Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace. Kuchyň se rozšířila přístavbou do školního dvora, přibyly skladové prostory, oddělily se teplé a studené cesty. Nové zázemí pro kuchaře včetně modernizace výpočetní techniky a konektivity školy stálo téměř 12 milionů. Výsledkem je moderní zázemí, které umožní budoucím kuchtíkům osvojit si nejmodernější metody přípravy jídla. Patří mezi ně například i sous-vide, což znamená vaření „ve vakuu“. Metoda spočívá ve vaření při konstantní nízké teplotě.

„Vaří se nám lépe, zvětšil se nám prostor, je to tu výhodněji uspořádané a samotná příprava jídla se tím zkracuje,“ říká v novém prostředí Vojtěch Vostrčil, žák třetího ročníku oboru kuchař - číšník. „Kuchyň je modernější, se vším se lépe pracuje, ohřívací desky jsou super,“ chválí si zázemí třeťák Matyáš Ludvík.

„Hlavní výhodou je moderní způsob vaření, kdy si jídlo můžete i předvařit, zchladit a pak třeba grilovat, dopéci,“ poukazuje na možnosti mistr Pavel Hruška, který nám představuje nejmodernější konvektomaty, ve kterých se nechá dusit, vařit, smažit, zapékat, grilovat. Kuchyň je vybavena i přístrojem na dozrávání masa, šokerem na zchlazování, stoly s mrazícími regály, speciálním stolem na pekařské výrobky a dalšími vymoženostmi. „Výhodami je také oddělení jednotlivých provozů, speciální výdejní místo s ohřevem,“ poukazuje Hruška na další vychytávky.

„Nainstalovaný kamerový systém v kuchyni využijeme například při závěrečných zkouškách nebo při řadě školení a kulinářských kurzů, kdy se záznamem můžeme dále pracovat,“ nastiňuje další možnosti nového pracoviště ředitel školy Petr Jaroš. S novou kuchyní je propojena i školní restaurace Švejkovna. Pracoviště je vybaveno registrační pokladnou s tiskárnou, aby si žáci osvojili včetně objednávek jídla i jeho výdej. Školu včetně nové kuchyně si může veřejnost prohlédnout v rámci sobotního dne otevřených dveří.