Nejen o nich, ale i o samotné společnosti Kroužky se Deníku ředitelka svěřila.

Jak dlouho funguje společnost Kroužky a co bylo podnětem k jejímu založení?
Před šestnácti lety jsem si jako začínající učitelka a vychovatelka na základní škole říkala, že by bylo skvělé, kdyby děti měly možnost odpolední zájmové činnosti přímo ve škole, v bezpečném, vybaveném a známém prostředí mezi kamarády. Můj plán byl takový, že většinu kroužků budu učit já a přizvu pár šikovných kamarádů. Ale zájem byl veliký, dnes naši šikovní lektoři učí asi patnáct tisíc dětí po celé České republice. I při narůstajícím počtu přihlášených dětí pořád platí to, že nám záleží na spokojenosti každé holčičky a chlapečka.

Kromě kroužků ve školách pořádáte také už pět let Kroužkové letní tábory. Jaký je o ně zájem a kdy je nejlepší čas se přihlásit?
Dělá nám velkou radost, že zájem o naše letní tábory roste. Bereme to jako ocenění naší práce. Každý rok jezdí stejný tým vedoucích, děti i dospělí jsou skvělá parta, která nezkazí žádnou legraci. Atmosféra na táboře, kamarádi, zábavný program a dobré jídlo, proto se nám vrací osmdesát procent dětí a berou sebou i kamarády. Na první tábor před pěti lety se přihlásilo čtyřiapadesát dětí. V loňském roce to bylo už sto padesát a letos tři sta dětí. Bohužel jsme museli pár dětí odmítnout, abychom nepřekročili kapacitu tábora, a všichni účastníci se cítili dobře. Nejlepší doba pro přihlášení na tábor je tedy do konce února.

Kde všude tábory pořádáte a jaká je jejich kapacita? Plánujete na příští rok další místa pro jejich pořádání?
Tábor pořádáme již potřetí v areálu Borek, ve východních Čechách. Je vzdálen pět kilometrů od hradu Pecka a leží v nádherném prostředí Českého ráje. Lesy, louky, koupaliště, příroda, dřevěné chatičky a čistý vzduch… daleko od civilizace tabletů a počítačových her.
Ovšem mezi dětmi byly i ty, ke kterým nebyl osud příliš nakloněn. Myslím děti ze sociálně slabších rodin.
Máte pravdu. Celkem pětatřicet dětí jelo na Kroužkovaný tábor zdarma. A to díky jedné nadaci, která podporuje děti rodičů samoživitelů, kteří jsou ne vlastní vinou v tíživé finanční situaci.

Ale na táboře asi rozdíly vidět nebyly?
To určitě ne. Na druhou stranu tyto děti tak trošku vyčnívaly. Ale beru to v dobrém slova smyslu. Byly vděčné za každý úspěch, výhru i hřejivé slovo. Bohužel takové děti jsou daň dnešní uspěchané společnosti.

A jak to bude s tábory příští rok?
S plánováním na příští rok jsme ještě v začátcích. Nyní nám bere všechen čas a energii příprava na ročník letošní. Až skončí, tak si sedneme a pobavíme se, kam dál by se dal tábor posunout. A to jak z hlediska kapacity, tak z hlediska místa konání. Prioritou pro nás zůstává spokojenost všech dětí a také osobní přístup k nim. Musíme zvážit, jestli bychom to dokázali garantovat i po dalším, případném, rozšíření.

Jak vybíráte instruktory a co všechno musí splňovat?
Absolutní priorita pro nás je jejich pozitivní přístup k dětem, zodpovědnost a také odborné znalosti. Máme velkou výhodu, že v Kroužkách působí více jak 400 lektorů a my z nich můžeme vybrat ty nejlepší. Většina lektorů se nám ráda vrací a letos jedou někteří popáté nebo počtvrté, což je pro nás znamení, že se jim na táboře líbí. Zastávám teorii, že jedině spokojený a dobře ohodnocený lektor vykonává svou práci na sto procent.