Podpořené audiovizuální projekty v roce 2024:

Dovolená v Českém ráji (Bratři, s. r. o.) – podpora ve výši 2,3 milionu korun
Kukaččí vejce (Flamesite, s. r. o.) – podpora ve výši 1,2 milionu korun
Lež na horách (Prima ORIGINALS, s. r. o.) – podpora ve výši 959 tisíc korun
Les (nutprodukce, s. r. o.) – podpora ve výši 768 tisíc korun
Ošklivá Mandarínka (Analog Vision, s. r. o.) – podpora ve výši 767 tisíc korun

„Naším cílem je rozvoj tvůrčí činnosti v oblasti filmové tvorby a ekonomický přínos pro mnoho subjektů nejen z kulturního a kreativního sektoru v Královéhradeckém kraji. Věřím, že tento dotační program bude mít také dopad na destinační potenciál našeho kraje. Audiovizuální tvorba je mimořádně důležitým prostředkem pro rozvoj kreativity a kulturního dědictví. Je to způsob, jakým můžeme oslovit a obohatit spolupráci místních aktérů včetně využití tradičních a uměleckých řemesel v kraji, zapojení odborných profesí i umělců,“ uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu.

Královéhradecký kraj měl ve výzvě připraveno šest milionů korun a produkční společnosti mohly požádat o podporu až do výše 80 % celkových uznatelných nákladů projektu. Celkem se přihlásilo 12 uchazečů, z nichž bylo na základě hodnotících kritérií vybráno 5 projektů k podpoře. Doba realizace projektů je stanovena od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2026

Mezi projekty, které podporuzískaly je i snímek Dovolená v Českém ráji mladého režiséra a scénáristy Adama Kolomana Rybanského, který pochází z Třebechovic pod Orebem. Jeho debutový film Kdyby radši hořelo měl světovou premiéru na Berlinale a nyní bude natáčet celovečerní komedii o rodinných vztazích na dovolené v Českém ráji.

(Podle tiskové zprávy)

Mohlo by vás zajímat: Do filmování zasáhlo na Hrádku u Nechanic i nadpřirozeno

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth