Nasypat do krmítka vhodné dobroty, připravit si tužku a papír, popřípadě atlas ptáků, a pak už jen 60 minut pozorovat ptačí hodovníky. Zpestřit si minulý víkend mohli zájemci při třetím ročníku celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách

„Dnes jich je hodně, asi vědí, že jsou počítaní,“ komentovala Lenka Valentová z Trutnovska videozáběr, na němž v poměrně husté chumelenici sýkorky a vrabci využívají pohostinnost krmítka.

Podle průběžných výsledků se v našem regionu zapojilo více než 1210 sčitatelů. To je zhruba o stovku více než v loňském roce. „Výsledky ale zatím nejsou konečné, protože lidé mají čas na poslání svých pozorování do 15. ledna,“ připomněla koordinátorka Ptačí hodinky Alena Skálová.

Koňadra přelétla vrabce

Průběžné pořadí na „bedně“ je stejné jako při loňském sčítání. Nejčastěji počítaným ptákem v Královéhradeckém kraji se stala sýkora koňadra (5580, vloni 4556), kterou zaznamenalo téměř 90 procent pozorovatelů. Druhým nejpočetnějším druhem byl vrabec polní (3766), který přeskočil svého „bratrance“ vrabce domácího (3492). Pětici nejčastěji pozorovaných druhů doplnili sýkora modřinka a čížek lesní, který přelétl zvonka zeleného. V první desítce nejpočetnějších druhů skončili ještě stehlík, hrdlička, kos a pěnkava. Naopak oproti loňskému roku z ní vypadli straka a brhlík.

Jedním z hlavních cílů projektu bylo nashromáždit co nejvíce dat pro zkušené ornitology. Ti tak získají důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. Ornitologové sbírají i data o tom, že v danou hodinu žádný pták na krmítko nepřilétl. „I tyto údaje jsou pro nás důležité. Prázdná pozorování tvoří prozatím 2% sčítání, podobně jako loni,“ vysvětluje Skálová, kterou potěšilo, že nynější koronavirová situace se na nižší účasti pozorovatelů neodrazila. „Máme z posledního tři čtvrtě roku zkušenost, že zájem lidí o přírodu a její ochranu v souvislosti s epidemií naopak stoupá, což by mohlo vyústit právě ve vyšší účast,“ podotkla.

Dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak získávat potřebné údaje z rozsáhlého území. „Moc nás těší, že se do sčítání opět zapojilo tolik dobrovolníků. I přes nestandardní situaci ve školách sčítaly nejen první a druhé třídy naživo, ale i vyšší ročníky během distanční výuky. Všem patří dík,“ podotýká Skálová.

Výsledky budou v únoru

Sčítání ptáků na krmítkách je dlouhodobým projektem občanské vědy. „Díky spolupráci s veřejností se dozvíme, kteří ptáci u nás zimují. Časem, v horizontu několika let, získáme přehled, jací ptáci ubývají a přibývají a také zjistíme, jaké prostředí nejraději využívají,“ vysvětlila Skálová.

Kolik lidí se celkově zapojilo letos, to ornitologové mohou zjišťovat až po 15. lednu, kdy začali údaje vyhodnocovat. „Podle našich předpokladů bychom finální výsledky mohli mít v únoru,“ odhadla Skálová.

Ornitologové vyzvali účastníky k zaslání fotografií ze sčítání. Sešlo se jich několik stovek a ke zhlédnutí jsou na Flickru ČSO. Lidé mohou nahrávat fotografie až do konce února.

Cíle ptačí hodinky:

1. Dlouhodobě sledovat zimování ptáků v Česku a zjistit, co jejich výskyt a chování ovlivňuje.
2. Zapojit širokou veřejnost do jednoduchého vědeckého výzkumu - zimního sčítání ptáků na krmítkách.
3. Budování vztahu k ptákům, potažmo přírodě skrze vlastní zkušenost.