Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: Deník„Muž byl v kontaktu s osobou, která se nakazila v Bostonu,“ řekl k případu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Průběh nemoci je u Američana mírný. Má pouze bolesti hlavy a kašel, je bez teploty. Lékaři ho proto propustili do domácí karantény. Američan, který dlouhodobě žije v Praze, trávil v posledních dnech čas na chalupě v okolí Týniště nad Orlicí. Právě tam je nyní v karanténě. V té s ním zůstávají i jeho příbuzní.

Lidem z okolí Týniště se nelíbí, že nebylo zveřejněno jméno vesnice, kde muž nakažený koronavirem pobývá. „Já v jedné takové, kam jezdí lidé z Hradce Králové, Pardubic a Prahy na chalupy, bydlím a mám právo to vědět!“ postěžoval si v jednom z facebookových příspěvků Jan Kupka.

V souvislosti s prvním případem koronaviru v regionu začal včera ráno platit plošný zákaz návštěv v krajských nemocnicích v Trutnově, Náchodě, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem a v Rychnově nad Kněžnou. Odpoledne přišla s podobným opatřením i hradecká fakultní nemocnice. „Výjimkou jsou dětská a porodnické oddělení, návštěvy jsou možné také u pacientů s omezenou svéprávností a v paliativní péči,“ upřesnil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Počet lidí v domácí karanténě včera mnohonásobně vzrostl. Praktičtí lékaři ji nařídili všem lidem, kteří se vrátili z jarních prázdnin z Itálie. Přesný počet ale lze zatím jen odhadovat. Lékaři totiž hygieniky o jimi nařízených karanténách přímou cestou neinformují. Na Hradecku jde ale minimálně o stovky lidí. „Do této chvíle tu máme 13 dětí, které se vrátily z Itálie,“ hlásila už v pondělí v poledne dětská ordinace na Novém Hradci Králové. Podle lékařů přitom některé děti zůstávají doma i přesto, že jim hygienici karanténu nenařídili, protože pobývaly v Rakousku. Školy prý i tak nemají zájem, aby se v příštích dnech do lavic vrátily.

Reagují i jiné instituce. Klicperovo divadlo vyzvalo diváky, kteří se v posledních 14 dnech vrátili z rizikových oblastí, aby nenavštěvovali představení. Úplné uzavření hlásí hradecký vysokoškolský klub AC a reaguje i Správa Železnic. Na hradeckém nádraží stejně jako v ostatních krajských městech instalovali její pracovníci stojany s dezinfekcí.

U domácí karantény je problémem její kontrola. Hygienici se musí spoléhat na zodpovědné chování lidí. „Kontrolovat dodržování karantény je v pravomoci hygienické stanice, v současné situaci to ale samozřejmě není vůbec reálné,“ řekla Deníku mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník