Jarní průzkum ukázal, že veřejnost chtěla mít prioritně otevřena právě kadeřnictví a kosmetiku. Služba chybí především ženám, které si mnohdy neumí s přerostlými a odbarvenými vlasy poradit.

Paní Lenka z Jičína měla štěstí, kosmetiku stihla ještě ve středu večer před uzavřením salónu. Kosmetička už v tu dobu obvolávala své klientky a přeobjednávala je na listopad.

„Opatření chápu tam, kde se potká v provozovně hodně lidí. K nám ale chodí po jednom člověku, takže v tomto případě mně připadá zákaz provozu jako nelogický,“ říká na rovinu žena, která má salón v pronájmu a je to jediný zdroj její obživy. Obává se budoucnosti.

Masérka musela změnit adresu

Masérka Lenka Fialová z Hradce Králové říká, že restrikce chápe, nechápe však aplikaci zákazu, kdy nesmí službu provozovat na provozovně, ale může za klienty docházet. „Nevím, jak vyžiju, asi se budu muset shánět po nějaké brigádě,“ přemítá. Už jarní uzavření provozovny pro ni znamenalo díru do rozpočtu, musela si dokonce kvůli drahému nájmu najít menší prostory.

„Naštěstí musím říct, že klientela u mě zůstala. Je otázkou, jak dalece se omezení projeví v ekonomice a zda budou mít lidé peníze,“ obává se masérka budoucích dnů. Naštěstí má finanční rezervu.

Vladimír Pinkava, který provozuje Phenomenal Barbershop v Náchodě, Pardubicích a Jablonci se obává především ekonomického dopadu. „Budete to likvidační. Už nyní rušíme pardubickou pobočku,“ svěřuje se podnikatel. Ještě včera prý zákazníci atakovali provozovny a chtěli narychlo ostříhat. „Měli jsme zrovna plno, nemohli jsme nikoho vzít. Některé klienty jsme obvolali už včera a nyní v tom budeme pokračovat. Radíme jim, aby se objednávali, až budou restrikce uvolněny,“ říká provozovatel.

Je to jako ve válce

Uzavřené je i Centrum zdraví Hradec Králové. „Musíme se s tím nějak poprat. Je to jak ve válce a každý den se mění pravidla. Překvapilo mě, že zákaz přišel ze dne na den,“ přiznala Jana Vítková. „Ještě včera jsme všem vyhověli, kadeřnictví uklidili, vydezinfikovali a zavřeli,“ popisuje středeční večer. Kdy se do provozovny vrátí, zatím vůbec netuší.