I na Jičínsku zvítězila ČSSD před KSČM, třetí skončila TOP 09 a Starostové, čtvrtí Východočeši, pátá ODS a šestá Koalice pro Královéhradecký kraj – KDU – ČSL – HDK – VPM. Volební účast 38,50%.

Ale vraťme se ještě do volebních místností. V pátek večer míříme do pohostinství v Robousích, kde na sále zasedá sedmičlenná komise. Z 440 voličů si splnilo svoji povinnost zatím 41. Problémy žádné.

Mezi menší okrsky patří Zbožský, kde mají evidováno 74 voličů, po 18 hodině má odvoleno 22 občanů. Ve stavské knihovně ťukáme na dveře v sobotu ráno po osmé. Ihned za námi přichází sobotní první volič, Zdeněk Beneš (na snímku), který spěchá do práce. Ještě kontrola občanského průkazu, a je to. Volby tady nevynechala ani čilá devadesátiletá Růžena Klosová, nejstarší obyvatelka.

V Kopidlně přicházejí lidé průběžně. Ženy z volební komise probírají vaření, předávají si recepty, mají prý pohodičku (snímek nahoře). Ve volební komisi na třetí ZŠ v Jičíně zasedl za KDU-ČSL. osmnáctiletý František Fišer. „Překvapilo mě, že chodí málo lidí. Byl jsem také poprvé volit, ve výběru mě ovlivnili rodiče."

K urnám přišli také Stanislav Erban a Adolf Zrůst, kteří neměli problém s výběrem kandidátky; bez kroužkování oblíbenců zvolili jednu celou, k šíři výběru neměli výhrad. „V současné době panuje ve společnosti chaos, jaký nepamatuji, a proto živím naději, že by se právě volbami mohla tato situace zlepšit," kritizuje osmdesátník Adolf Zrůst.

Nevynecháme ani obec Choteč, která je v současné době po odstoupení starostky bez vedení. „V obci se už situace uklidnila, k volbám přišlo ze 162 občanů hodinu před ukončením voleb 72 voličů," sděluje nám Jiří Horák.

Nic mimořádného
V Jičíně nic mimořádného, jen jedna volička s hlasovacím lístek málem vhodila i svůj občanský průkaz.
Člen komise z okrsku č. 11 Václav Kaplánek přiznává. „Měli jsme tu jednoho pána, který dřív dělala výtržnosti, ale naštěstí to dopadlo dobře. Už jen svým zjevem vzbuzoval pozornost.

Kdo do zastupitelstva za Jičínsko:

Josef Táborský – ČSSD
Josef Dvořák – ČSSD
Otakar Ruml – KSČM
Petr Kebus – KSČM
Rudolf Cogan – TOP O9 + STAN
Pavel Šubr – TOP 09 + STAN
Martin Puš – ODS
Martina Berdychová – Východočeši