„Aktuálně evidujeme v Královéhradeckém kraji celkem 1519 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 tisíc obyvatel,“ uvedla v pátek mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. Minulý týden to bylo asi o třetinu méně.

Hygienici hodnotí situaci jako „období před nástupem epidemického výskytu“. Epidemie se vyhlašuje, pokud je 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Akutní respirační infekce a chřipka už několik týdnů nejvíc trápí obyvatele Jičínska a v poslední době i Rychnovska. Naopak nejméně nemocných bylo opět nahlášeno z Hradecka.

Přibývá však nemocných, u nichž má na první pohled banální nemoc vážný průběh.

„K dnešnímu dni máme nahlášeno celkem čtrnáct případů klinicky závažného onemocnění chřipkou, z toho jedno úmrtí,“ informovala mluvčí hygieniků.

Po jičínské nemocnici, která minulý týden vyhlásila zákaz návštěv, aby ochránila hospitalizované pacienty před nákazou, přistoupily ke stejnému opatřeni i trutnovská a hradecká fakultní nemocnice.

„Fakultní nemocnice od 2. února zakázala návštěvy pacientů na vybraných klinikách a odděleních,“ sdělil mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Návštěvy jsou zakázány mimo jiné na jednotkách intenzivní péče, onkologické, plicní či dětské klinice.

„Na pokraji chřipkové epidemie je také Rychnov nad Kněžnou, kde se o případném omezení návštěv v nemocnici rozhodne po víkendu,“ oznámila mluvčí krajského zdravotnického holdingu Magdaléna Doležalová.

Příbuzní pacientů v dalších nemocnicích by podle ní měli v případě příznaků chřipkového onemocnění návštěvu svých blízkých odložit.

V řadě ostatních krajů už chřipková epidemie vypukla. V celém Česku bylo k pátku 1715 nemocných na 100 tisíc obyvatel.