Deník na návštěvěZdroj: DeníkMiletín má necelou tisícovku obyvatel a vybavenost takovou, že by mu mohlo závidět leckteré z velkých center. „Máme to tady moc hezké, nic nám nechybí, máme i svůj pivovar,“ pokyvuje hlavou seniorka, kterou potkáváme na náměstí. Všímáme si renovované hasičské zbrojnice, radnice, společenského domu, opravené školy, silnice, ulic, nový kabát má i sokolovna. Přesto má Miletín jednu velkou vadu na kráse. Příjezdová cesta do malebného Erbenova města je jako tankodrom.

Vozovka v Komenského ulici je v majetku kraje, který s opravou třicet let váhá. „O celkovou rekonstrukci žádáme od roku 1991 až 92. Už to vypadá dobře, jsou podepsány smlouvy s vodohospodáři, kraj už má všechno schválené, snad už jsou uvolněné peníze. Ale znáte to, je po volbách, máme nové zastupitelstvo, tak uvidíme,“ věří Miroslav Nosek v úspěch.

Na krajské Údržbě silnic nám Jiří Koutník ale příliš nadějí nedává.

„Letos to vypadá, že tento úsek neopravíme, nemá ještě ani stavební povolení a plánujeme jiné akce,“ konstatuje.

Miletín, rodiště historika, básníka a spisovatele Karla Jaromíra Erbena, má spoustu nej. Málokdo ví, že je zde muzeum amatérských divadel, skryté klášterní sklepení, že se tu vyrábějí voňavé Erbenovy miletínské modlitbičky i nefiltrované miletínské pivo.
FOTOGALERIE: Špendlík na mapě jako první provrtal Miletín

Kraj chce dokončit obchvat Jičína, pokračuje oprava silnice mezi Slavhosticemi a Jičíněvsí, renovace se dočká úsek z Libáně do Dětenic a komunikace v Osenicích. Zničená Komenského ulice, přivádějící vozidla do centra, bude na svůj nový kabát zřejmě i letos čekat marně.

Doběla starostu vytáčí i neúspěch se získáním nového hasičského auta.

„Máme akční hasiče, kteří jezdí k zásahům, zastupují i zdravotníky. Štve mě, že náš stát nepamatuje na výjezdní JPO3. Auta dostávají vesnické sbory , které je ani nevyužijí. Tři roky po sobě dávám žádost na ministerstvo, kde nám ji zamítají, přitom naše vozidlo je už za zenitem a kluci v něm riskují své životy. Je to opravdu smutné,“ stěžuje si Miroslav Nosek.

Dalším, ovšem řešitelným problémem, je místní dosluhující koupaliště.

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji začala vakcinace na covid-19. Do náchodské nemocnice dorazila očkovací látka v pátek a hned byla využita.
Senioři mají sice registraci, ale bez termínu očkování. Jičín je zatím neočkuje

Město už hledá zpracovatele projektové dokumentace, situace je neúnosná. „Každý rok jsme museli do oprav investovat, navíc vloni se jedna stěna vyhnula, je zde prasklina. Zadáme vypracování projektové dokumentace, ale už nepůjde jen o plavecké dráhy, ale bude zde několik zón pro děti, vířivky, skluzavka. Zkrátka moderní areál,“ popisuje starosta pětadvaceti milionovou investici. Peníze na modernizaci bude město čerpat prostřednictvím úvěru.

Menší investicí bude vybudování nové lesní v rámci Erbenovy stezky. „Byla zde původně, jen ji obnovíme. Vytvoříme i nové odpočinkové místo a možná pořídíme další z dřevěných soch, která by se vázala k Erbenovi. Dojde na rekonstrukci sochy Pána na koni a Polednice. Přibude socha Vodníka u toku Bystřice,“ prozrazuje starosta.