Sedm let připravovaný projekt přišel na 29 milionů korun, většinu nákladů zaplatí dotace z fondů Evropské unie. ČTK to řekl radní kraje pro sociální věci Josef Lukášek (KSČM). Bezbariérové domky jsou v lokalitě nových rodinných domů na jihovýchodním okraji osmitisícových Ho­řic.

V každém domku je po dvou bytech, každý byt je pro čtyři lidi. Jeden dům je s vysokou mírou podpory a celodenní službou personálu. Vybavený je například speciálními stropními kolejnicemi pro snadnější přemísťování vozíčkářů. Druhý dům pro méně postižené klienty má charakter skupinové domácnosti. Klienti jsou ubytovaní v jedno- či dvoulůžkových pokojích a k dispozici mají společné zázemí pro rehabilitace, stravování či kroužky a speciálně vybavená sociální zařízení.

Nový typ bydlení by měl postiženým umožnit lepší zapojení do společnosti. „Proti životu v ústavu budou žít více životem jako jejich vrstevníci. Budou vytvářet jakousi rodinu a v rámci svých fyzických možností se budou starat o chod domácnosti," řekla ČTK ředitelka hořického ústavu Renata Zemková. O postižené v domcích pečuje 23 pracovníků, z nichž šest se přesunulo z hlavního objektu ústavu a 17 bylo přijato nových.

Hořický ústav má kapacitu asi 80 lidí a postavením dvou domků ji nezvýšil. „Přestěhováním 16 klientů do rodinných domků se uvolnily prostory v hlavní budově ústavu. Budeme tam moci nabídnout více jednolůžkových pokojů a zvýšit komfort ubytování," řekla Zemková.

Královéhradecký kraj zřizuje 16 domovů důchodců a osm ústavů sociální péče. Podobný typ ubytování pro postižené má kraj v ústavu sociální péče v Opočně. V posledních letech kraj v sociální oblasti postupně investoval do oprav a staveb stovky milionů korun. Nyní kraj chystá investici kolem 90 milionů korun do rekonstrukce domova důchodců Černožicích na Hradecku.