„První místo Královéhradeckého kraje v polovině roku není žádným překvapením. Za své umístění vděčí především Krkonoším, které jsou častým cílem zimních dovolených,“ uvedl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. A dodal, že region navštívilo o čtyři procenta turistů méně než loni.

Celkově se zájem Čechů o cestování po své vlasti propadl o šest procent, na 2655 tisíc výletníků.
Mírnému nárůstu dovolených se těšila pouze Praha. „Důvodem je zvyšující se životní úroveň Čechů a zřejmě také fakt, že někteří z nás vyměnili zahraniční dovolenou za levnější, avšak stále velmi atraktivní návštěvu Prahy,“ vysvětlil Tomio Okamura.

Také mezi zahraničními turisty je Královéhradecký kraj jedním z nejčastěji navštěvovaných. Umístil se na čtvrtém místě hned za Prahou, karlovarským a jihomoravským regionem.

Za první polovinu roku 2009 se na krásy Královéhradecka přijelo podívat 126 tisíc cizinců.
To je více než pětinásobně vyšší počet než u sousedního Pardubického kraje.

„Historická města v Pardubickém kraji jako Litomyšl jsou bez turistů. Z pardubického perníku se stala ozdoba, místo aby zde byly perníkové omáčky, knedlíky, polévky či nápoje, které by přitáhly pozornost,“ řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Pokles zájmu zahraničních turistů o Českou republiku je jeden z nejvyšších v Evropě. Oproti loňsku klesla návštěvnost o třináct procent.

LENKA KAŠPAROVÁ