Sakrální stavba v centru města stojí na místě původního gotického kostela, který v druhé polovině 17. století vyhořel. Kostel sv. Jakuba Většího byl dokončen v roce 1705 stavitelem Filipem Spannbrückerem, který se zřejmě inspiroval italským architektem Santinim. Okolo kostela se nachází unikátní galerie barokních soch a patří k němu také přilehlá fara, která je v současnosti rovněž v nevyhovujícím stavu. Na seznamu kulturních památek je kostel zapsaný od roku 1958.

Letos v létě zvěsti o blížící se opravě střechy potvrdila také Michaela Havelková, vedoucí infocentra a místní knihovny, která sídlí přímo naproti. "Také už jsem slyšela, že by se rekonstrukce měla blížit a církvi se konečně podařilo zajistit zatím alespoň střechu," zmínila.

Podle administrátora jičínské farnosti a správce církevního majetku ve farnosti Kopidlno, faráře Prokopa Tobka by se s rekonstrukcí mohlo začít příští rok a následovat by měly také další opravy kostela. "Chtěli jsme začít už letos, ale nepodařilo se nám sehnat peníze. Máme hotový projekt a letos opět budeme žádat o příspěvek kraj a ministerstvo kultury. Pokud to dopadne, chtěli bychom s pracemi začít už příští rok," přiblížil Tobek.

Stav kostela dlouho trápil nejen církev, ale především vedení města a místní obyvatele. Staticky je sice podle starostky v pořádku, jeho oprýskaný vzhled, zašlá omítka a neudržovaná střecha ovšem nezapadají do rychle vzkvétajícího opraveného centra města. Památka, která se hlavně v období kolem Vánoc stává středobodem dění v Kopidlně, ho dostatečně nereprezentuje. "Je to dominanta Kopidlna a od pohledu je jasné, že potřebuje kompletní rekonstrukci. Nebezpečný ale nejspíš není, takže nám snad nespadne," dodala Masáková.