Právě v pondělí se totiž otevírají i vnitřní prostory restaurací a hospůdek. Své dlouho uzavřené brány také otevírají školy, domovy pro seniory či památky.

Uvnitř stále roušky a rozestupy

Od pondělního dne se tak lidé mohou opět vydat na návštěvu impozantního barokního areálu hospitálu v Kuks, který založil hrabě František Antonín Špork na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků. Od 9 do 17 hodin budou otevřené všechny čtyři prohlídkové okruhy - základní okruh hospitálu, Šporkovská hrobka a dvě expozice Českého farmaceutického muzea o historii lékáren Kouzlo apatyky a historii výroby léků Z apatyky do fabriky. Na prohlídky expozic může vyrazit maximálně 19 návštěvníků a průvodce, lidé při nich musí mít zakryté dýchací cesty.

Poprvé se letos veřejnosti otevře i zámek v Opočně. „Zámek bude vybavený třemi stojany s dezinfekcí na ruce - před vstupem do expozice, před toaletami a pokladnou. Vstup do zámku pak bude umožněn pouze s nasazenou rouškou a bude ji mít samozřejmě i náš průvodce. Kapacitu prohlídek jsme museli snížit z pětatřiceti na dvacet osob i s průvodcem, aby bylo možné dvoumetrové odstupy dodržet. Menší místnosti na prohlídkové trase pak návštěvníci jen projdou, výklad o nich si poslechnou v předchozí místnosti,“ uvedl kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek.

Za přísných regulačních podmínek se v pondělí pro návštěvy otevře také hradecký domov pro seniory U Biřičky. Zde se mohou návštěvy na recepci hlásit od 13 do 18 hodin. „U jednoho klienta v jednom čase je možná návštěva nejvýše dvou osob, výjimky připouští ředitel z důvodu zvlášť hodných zřetele (např. podpora a doprovod návštěvníka),“ stojí v nových návštěvních podmínkách hradeckého domova.