Téměř třičtvrtěmilionové škody už letos napáchal kormorán velký na rybnících spravovaných Rybářstvím Chlumec n. C.

„Navíc, pokud bude mírná zima a rybníky nezamrznou, ztráty budou ještě větší. Netroufnu si to odhadnout, ale mohly by se blížit až k milionu korun,“ uvedl za chlumecké rybářství Karel Konáš.

Rybáři proto žádají krajské úředníky o udělení výjimek na odstřel a plašení ptáků.

To je pro ně jediná cesta, jak alespoň dočasně kormorány od náletů odradit.

„O výjimku je nutné požádat, jelikož tento pták patří mezi zvlášť chráněné druhy živočichů. V posledních letech se již uvažuje o jeho vyřazení z tohoto seznamu, protože tyto jednotlivé odstřely nemohou zapříčinit vyhynutí druhu,“ upřesnil vedoucí oddělení ochrany krajiny Královéhradeckého kraje Miloš Čejka.

Podle odhadů se na Hradecku pohybuje kolonie asi 500 ptáků, kteří si nejčastěji vybírají rybníky, v nichž jsou nasazeny mladé ryby.

„Kormorán si dokáže poradit s asi tak půlkilovou rybou. Větší už nedokáže ulovit,“ poznamenal Konáš.

Tento pták však znamená pro správce rybníků mnohem větší hrozbu. „Kromě lovu ryb, které mu slouží jako potrava, často ryby poraní. Ty pak mohou dostat nejrůznější infekce a umírají. Navíc, zbylé ryby jsou po útoku kormoránů velmi vystresované. Nejsou to jen případy obhospodařovaných rybníků, ale i volných vodních toků,“ doplnil Čejka.

Nejhorší situace je na Třesickém rybníku a také na rybníku Žehuň.

„Kolem Třesického rybníka se pohybuje kolem 50 až 150 kormoránů. Není vůbec jednoduché je odstřelit. Je to velice ostražitý pták, který si udržuje poměrně velkou vzdálenost,“ vysvětlil úskalí Karel Konáš.

Možnost odstřelu a plašení ptáků má rybářství prodlouženo do roku 2012. Odstřelit může až dvacet kusů každý rok.

(Silvie Špryňarová)