Ještě před omezením výuky studenti odvedli mravenčí práci. Přepichovali 10 tisíc sazenic ledovek, asi pět tisíc letniček, tisíc pelargonií a 75 tisíc sazenic zeleniny. Sadba povyrostla a přišel čas na přesazení, odborně hrnkování. Škola sáhla do svých řad a místo budoucích zahradníků vyslala na praxi učitele teorie a vychovatele.

Žáci jsou doma, pracují učitelé

„Většina z nich je zkušená. Přepichování rajčat, paprik a jejich přesazování dělají doma,“ chválí své zručné kolegy vedoucí odborného výcviku Milena Bělecká. Učitelé změnu vítají, mezi zelení si prý pročistí hlavu.

Sadbu zeleniny nabídne školní prodejna už 10. dubna.

Ilustrační foto.
Když ošetřovatelky onemocní, budou v útulku asi i spát

Květiny jsou určeny k výzdobě. Zkrášlí okolí dětenického zámku, centrum Lázní Bělohradu a Kopidlna. Učitelé odborné praxe i tady budou odkázáni na pomoc svých kolegů. „Nebojíme se toho, už máme zpracované návrhy. Ale možná, že už tady budeme mít naše žáky. Uvidíme,“ říká s nadějí v hlase Milena Bělecká, která společně s učiteli pečuje také o palmový skleník a zámecký park.

Dobytek a drůbež musí někdo nakrmit

Náhradní režim musela zvolit také Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice, která provozuje školní statek pro praktické vyučování žáků. Součástí rostlinné výroby je i živočišná, kromě skotu tu chovají koně, ovce, kozy, králíky, husy a slepice.

„Na dohodu jsme najali dva zaměstnance, jinak jsme schopni provoz školního statku zajistit po organizačních změnách sami,“ informuje nás ředitel školy Stanislav Neuman.

V kamenické škole v Hořicích vyrábí na 3D tiskárnách ochrané štíty.
OBRAZEM: Štíty z Hořic