„Lidé z Kopidlna i okolí si podle mě dnes málo uvědomují, že mají své hrdiny z druhé světové války, na které mohou být hrdí. Děly se tu hrozné, ale i důležité, veliké věci. Tím hlavním z vojensko – historického dne z mého pohledu proto není ani tak rekonstrukce bitvy, jako spíše pietní akce, která bude dopoledne v kopidlenském parku," řekl jeden z organizátorů Petr Novotný, přezdívaný Panky.

Je členem Klubu vojenské historie Budčeves – Veteranen. Popisuje tak důvody, proč se v Kopidlně odehraje právě taková událost.

Veřejnost je srdečně zvána. Program začíná 18. dubna v 9 hodin v areálu autoklubu, kde se lidé podívají na ukázku vojenského ležení. V 11 hodin se u zámeckého parku uskuteční uctění památky lidí, zesnulých ve druhé světové válce.

Poté následuje přesun do prostor kopidlenského autoklubu. Od 11.30 zde proběhne prezentace místních spolků, konkrétně leteckých modelářů, kynologů, hasičů a rybářů. Prezentovat se bude také Policie ČR a Český červený kříž. Ve 14 hodin začne autentická ukázka bitvy, které se zúčastní bojová technika. Návštěvníci se mimo jiné mohou těšit na repliku těžkého německého tanku Tiger. Celodenní vstupné je 50 korun, pro děti a seniory 20 korun. Organizátory jsou Autoklub Kopidlno a již zmínění nadšenci z Budčevsi.

Historie
Odboj na Kopidlensku byl aktivní od podzimu 1939, kdy druhá světová válka propukla. Skupina se tehdy nazývala Polnice svobody. V první fázi bylo její snahou odstranit z hlav lidí pocit poraženosti. Nejtěžší boje přišly v samém závěru války. Dne 5. května, tedy tři dny před německou kapitulací, odboj zahájil revoluci.

Zapojili se do něj i pracovníci na kopidlenském nádraží. Podařilo se jim ukořistit obrněný vlak. „Obrovský úkol bojovníky teprve čekal, protože, ač byla německá Třetí říše na kolenou, mnoho německých vojáků, zvláště těch fanatických z SS divizí, se jen tak nechtělo vzdát," napsal kronikář ze Slavhostic Jiří Plachý.