Šetření

„Zaměstnanec ministerstva nám potvrdil, že deset větších obcí v okolí Kopidlna už herní přístroje zakázalo, či omezilo. Mám tedy obavy, že se gambleři stáhnou do Kopidlna, pokud také nezakročíme," kritizovala automaty starostka Hana Masáková.

Podle vyjádření místostarosty Václava Šimůnka, který je rovněž jejich odpůrcem, se třetí čtení vyhlášky již konat nebude. „Byli bychom jako v Kocourkově, kdybychom zastupitelstvu předkládali stále stejnou věc, dokud neprojde. Tato záležitost se diskutovala dva měsíce a dvakrát se o ní hlasovalo. Byl tedy dostatek času, aby každý zastupitel zaujal k dané věci jednoznačné stanovisko," zdůvodnil.

„Obecně vnímám rozdíl mezi loteriemi, kursovým sázením nebo prodejem losů, tedy aktivitami provozovanými ve dne a výherními automaty a videoterminály spojenými s alkoholem a provozem v nočních hodinách. S těmi prvními problém nemám," dodal.

Příjem města
Ti zastupitelé, co zákaz nepodpořili, argumentovali jednoduše. Poukázali na finanční stránku města. Z hazardu totiž plynou peníze do městského rozpočtu. V roce 2011 šlo o částku 350 tisíc korun a ačkoliv rada tuto sumu považuje za postradatelnou, opozice byla opačného názoru. Mimoto poukazovala na svobodu podnikání. Přestože je podle radnice veřejnost všeobecně proti hazardu, neboť se bojí růstu kriminality, hazardní stroje v Kopidlně evidentně stále mají významné zastánce. Jak na květnovém, tak na červnovém zasedání zastupitelstva chyběl odpůrcům automatů jeden hlas.

Problematika přístrojů

Václav Šimůnek problematiku herních přístrojů popsal detailněji. „Existují dva typy zařízení. Jedním z nich je výherní hrací přístroj, který povoluje město a je tedy schopno jejich provozování regulovat či postupně úplně utlumit. Druhým typem zařízení jsou jiná technická zařízení (tzv. videoterminály), které povoluje ministerstvo financí. Zde město nemůže regulovat jejich počet, umístění, ani lhůtu platnosti těchto povolení," vysvětlil.

Záměr nevyšel
Rada se zákaz obou těchto skupin snažila prosadit do 30. června. Kdyby se to stihlo do této lhůty, ministerstvo by s provozem videoterminálů muselo skončit nejpozději k datu 31. prosince 2014. Jak však již bylo řečeno, snaha přišla vniveč a pokud zákaz nevzejde ze svrchních pater politiky, automaty podporované státem budou v Kopidlně existovat ještě minimálně osm let. Jak se díváte na nebezpečí hazardu ve vašem městě?

Jste pro zrušení automatů nebo vám jejich provoz nevadí? Pište do diskuse pod títmo článkem.