Představme si tuto jedinečnou akci z několika pohledů. Pro návštěvníky Kopidlna je druhá sobota v měsíci říjnu spojena s prodejní výstavou. Zahradnická škola se celá otevírá veřejnosti. V zámeckých učebnách jsou k vidění aranžérské kompozice, které připravují žáci školy pod vedením jejich učitelů. Ve sportovní hale probíhá zajímavý doprovodný program – módní přehlídky s květinovými doplňky, předvádění aranžérských kompozic, dražba soutěžních prací, vystoupení pěveckých nebo tanečních skupin, mažoretek apod. Z pohledu žáků je prodejní výstava však pouze perličkou. Kopidlenský kvítek je pro žáky především soutěží středních zahradnických škol.

Zahradnických soutěží v republice je celá řada, jsou to však specializované soutěže aranžérů – floristů. Soutěž Kopidlenský kvítek je výjimečná. Je jedinou zahradnickou soutěží, která prověřuje komplexní znalosti a dovednosti žáků zahradnického oboru.
Z tohoto důvodu byla v roce 2009 jako zástupce zahradnických soutěží z celé republiky zařazena do celostátní přehlídky České ručičky, jejímž cílem je zvyšovat prestiž učebních oborů a učňovského školství. Přehlídku organizuje Jihomoravský kraj spolu s několika ministerstvy, Svazem českých a moravských výrobních družstev, Hospodářskou komorou ČR a Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Vítěz Kopidlenského kvítku se tak zároveň stane držitelem zlaté plakety České ručičky.
I letos přijedou žáci středních škol poměřit síly v základních zahradnických disciplínách – aranžování, roubování, poznávání rostlinného materiálu, řízkování dřevin a výsadbě rostlin. Ne všechny zahradnické školy do takto náročné soutěže své žáky přihlásí, přesto se jich v Kopidlně za dlouhá léta zúčastnilo na tři desítky, a nejen z České republiky.    Ludmila Šulcová

Lenka Nosková: Letošní květinový festival 
se nese v duchu motta – Kouzlo řemesel

Kopidlno – Již po dvaadvacáté se Kopidlno převléklo do hávu, jehož sukno utkala matka příroda a celkový šat posléze „spíchli" mistři oboru zahradnického. Právě po dvaadvacáté se totiž město s kozlem ve znaku stalo hostitelem Kopidlenského kvítku. O jeho významu a jedinečnosti Deník informovala ředitelka zdejší Střední školy zahradnické Lenka Nosková.


Lenka Nosková.Letos je to již po dvaadvacáté, co se oči všech zahradníků a milovníků květin upínají ke Kopidlnu. Čím je letošní ročník zajímavý a jaké jste přichystali novinky?
Dvaadvacítka je již dosti vysoké a úctyhodné číslo. Za ty roky, co se v Kopidlně kvítek organizuje, bychom měli už být však zdatní a všechno by mělo běžet v zaběhnutých kolejích. My však nechceme usínat na vavřínech, a i proto jsme pro letošní rok připravili novinku v podobě soutěže Cena ředitelky školy, která je samostatnou soutěží, jejíž hodnocení nebude zahrnuto do výsledků mezinárodní soutěže Kopidlenský kvítek – Mistrovství České republiky. Tuto soutěž, ve které se budou sesazovat venkovní nádobu, jsem zvolila proto, aby se soutěžící oprostili od nervozity před důležitým a náročným kláním, kterým mistrovství republiky určitě je. Žáci musí prokázat znalosti a dovednosti z celé šíře zahradnického oboru. To znamená jak um floristický, tak i v disciplínách jako jsou roubování, řízkování či výsadba. To vše je okořeněno ještě poznávací soutěží rostlin. A to jak s českými, tak i latinskými názvy.

Podívejme se na vznik Kopidlenského kvítku. Přibližte původní myšlenku.
Nápad před dvaadvaceti lety měl dva aspekty. Jedním z nich byla prezentace školy, upozornění na zajímavý obor lidské činnosti se širokým uplatněním, zázemí školy pro výuku, ukázka šikovnosti našich učitelů a žáků. Dalším motivem bylo připravit novou soutěž pro mladé zahradníky, jinou než tehdy již existující Děčínská kotva. Chtěli jsme připravit něco trochu odlišného, aby náplní nebylo pouze vázání květin, ale i další zahradnické dovednosti. Vždyť zahradnictví je nádherný obor. U zrodu Kopidlenského kvítku stál někdejší ředitel Josef Rygl. Hlavní a velmi hybnou silou, která vnukla první myšlenku na vznik soutěže a výstavy, byla paní Marie Hofmanová, učitelka floristiky a aranžování. Vymýšlel se samozřejmě i vhodný název. Padaly návrhy jako Kopidlenský rákos a jiné, zvítězil můj – Kopidlenský kvítek. Všichni, zaměstnanci školy i žáci, jsme se vrhli do příprav. Snad jsme ani nevěděli, co všechno nás čeká. Ale nadšení nechybělo… První ročník byl úspěšný.

A nakonec se rozrostl do rozměrů, které překračují nejenom hranice okresu, ale i kraje a republiky. Kolik tady již člověk mohl slyšet jazyků? Respektive, kolik zahraničních účastníků a odkud bude letos?
V letošním roce, co se týče soutěže, bude kvítek „pouze" dvojjazyčný. Svého zástupce tu má škola ze Slovenska. V minulých letech tu však byly školy z Francie, Polska či z Anglie.
Dvaadvacet let je dlouhá doba a svět jde neustále dopředu. Dá se však ještě něco nového vymyslet v oboru zahradnickém?
Tak jako ostatní obory, tak i ten zahradnický se stále vyvíjí a posouvá dopředu. Mění se technologie, pomůcky i stroje. Takže i tento obor se neustále obměňuje a jak se říká: „Jde s dobou." Pokud naši učitelé mají žáky naučit trendy současného zahradnictví, tak musí stále sledovat nové trendy. A to jak na poli techniky, tak i na poli zemědělství. Například právě vývoj odrůd, nebo nových chemických přípravků, nových technologií pěstování a mechanizace jde tak progresivně dopředu, že je toto srovnatelné s jinými 
obory.

Neudělalo vám při přípravě Kopidlenského kvítku čáru přes rozpočet letošní velmi extrémní suché počasí?
Co se týče soutěže, tak ne. Ale v letním období pro nás bylo velmi náročné provádět dostatečnou zálivku dřevin v zámeckém parku, který prošel v minulém roce revitalizací. A ačkoliv jsme je intenzivně zalévali, tak to některé stromy nevydržely a uschly.

Vrátím se ke klání. Kolik budoucích zahradníků se ho zúčastnilo?
Celkem tu máme čtyři soutěže. Co se týče Mistrovství České republiky, tak toho se účastní frekventanti středních zahradnických škol z České a Slovenské republiky. Těch je dvaačtyřicet. Dnes, tedy v pátek, jsou na programu soutěže pro žáky základních škol. Těch se tu sejde kolem sto padesáti a utkají se ve třech kategoriích. Jedno klání je Kopidlenský kvíteček, který je určen pro žáky, které baví příroda a zahradničení. Je to takový Malý zahradník. Poté tu bude Kopidlenské poupě určené pro žáky ze speciálních škol. A konečně je tu Kopidlenský kapřík. Kromě zahradnictví tu máme i obor rybářství.

Začátek Kopidlenského kvítku je tedy ve znamení soutěží. Většina návštěvníků sem však přijede v sobotu, kdy se otevřou komnaty zdejšího zámku a rozvoní se tu květiny. Na co se mohou právě sobotní návštěvníci těšit?
Sobota se ponese v duchu motta letošního ročníku – Kouzlo řemesel. Zámek tak bude v tomto duchu vyzdoben. Návštěvníci zde shlédnou ukázky jednotlivých řemesel a samozřejmě nebudou chybět květinová aranžmá, které budou koncipovány právě v duchu řemesel. A jak naše mistrové, tak i žáci zde ukáží svoji kreativitu. Nebudu však prozrazovat, jaká to budou řemesla, to ať si přijdou návštěvníci prohlédnout. V zámku budou i expozice a ukázky výrobků škol, se kterými spolupracujeme. Hodně aktivit pak bude v parku a sportovní hale. V parku budou prodávat a prezentovat své výrobky firmy, které se zabývají buď zahradnictvím, nebo řemesly. Centrum programu bude ve sportovní hale, kde budou v sobotu od rána po celý den probíhat jednak módní přehlídky (a to i s květinovými prvky), dále tu bude floristická show našeho absolventa, mistra floristy, Petra Kopáče. V programu je také ukázka přípravy a míchání ovocných a zeleninových koktejlů a nápojů.

To jste mi nahrála na další otázku. Kopidlenský kvítek nenavštěvují lidé pouze kvůli květinám, ale velkým lákadlem je i kopidlenský řízek. Bude i letos?
Ten tu nesmí chybět. Dokonce někteří návštěvníci si akci přejmenovali právě na Kopidlenský řízek. Řízků naše kuchařky udělají opět přes tři tisíce. nebude tu však jen řízek, ale spolupracujeme i se Střední školou gastronomie a služeb v Nové Pace, která tu bude mít také stánky s občerstvením. Agrární komora tu také bude představovat regionální potraviny.

Pokud se však nepletu, tak Kopidlenský kvítek zasáhl i do šoubyznysu, respektive vám Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák darovali píseň Zalévám květiny. Jaroslav Uhlíř oslavil nedávno životní kulaté jubileum. Bude i on návštěvníkem kvítku?
Máte pravdu, že nám tuto píseň oba pánové věnovali a my ji využíváme jako hymnu festivalu. Jestli však pan Uhlíř přijede, zatím nevím. Byla bych však ráda. V každém případě mu vytvoříme květinu, kterou mu s gratulací a poděkováním zašleme.

Co říci závěrem?
Ráda bych na tomto místě ještě zmínila, že Kopidlenský kvítek je oslavou nádherného oboru, oboru zahradnictví. Tým zaměstnanců naší školy jej každoročně obětavě připravuje vedle svých běžných povinností a na úkor svého volného času. Spokojenost návštěvníků je pro nás velkým oceněním a odměnou, přesto bych i zde chtěla všem zaměstnancům školy vyslovit velké poděkování. Chtěli jsme připravit něco trochu odlišného, aby náplní nebylo jen vázání květin, ale i další zahradnické dovednosti. Vždyť zahradnictví je nádherný obor.