Na tahu je nyní královéhradecké biskupství. To totiž při první žádosti o bezúplatné převedení církevní památky do vlastnictví obce včetně inventáře rozhodlo, že předá obci pouze stavbu a pozemky, inventář si ponechá. To se ale nelíbí Konecchlumským.

„Získali jsme návrh darovací smlouvy, kde byla obec postavena do role, kdy bude vlastníkem objektu, přitom převezme zodpovědnost za vybavení, které nevlastní," poukázal starosta Aleš Hlawatschke.

Kostel svatých apoštolů Petra a Pavla je vybaven vedle církevního mobiliáře také křížovou cestou Vladimíra Komárka a historickými varhany. I o tyto cennosti Konecchlumí bojuje, neboť i k jejich převodu nedal sbor souhlas.

Lukáš Peška, tiskový mluvčí Biskupství královéhradeckého potvrdil, že jednání uvízla právě na předání vnitřního vybavení.
Biskupství obci doporučilo, aby o inventář požádala prostřednictvím církevního vlastníka, kterým je Římskokatolická farnost Železnice, a to po projednání ekonomickou radou farnosti.

To nyní Konecchlumští absolvovali. „Žádost jsme předali faráři Kordíkovi s tím, že ji doplníme o přehled, jakou částkou se obec poslední roky podílela na opravě kostela a jeho okolí. V dokumentu budou zahrnuty i naše režie na provoz kostela," upřesňuje starosta.

Farář Josef Kordík je znovu postaven do role žadatele. „Ekonomickou radou už obnovená žádost prošla a ta ji schválila," potvrdil J. Kordík a dodal: „Šance na získání inventáře jsou padesát na padesát."

Od tiskového mluvčího biskupství zjišťujeme termín nejbližšího zasedání konzultorů. „To opravdu vůbec netuším," dostáváme odpověď.

Generální oprava
Obec do opravy kostela investovala značné částky. Obrození kostela je datováno od roku 1996, kdy nechala zpracovat studii na rekonstrukci objektu. Opraven byl plášť budovy, střecha, věž. Poté obec nechala interiér vymalovat a zavést elektřinu.

Náklady na renovaci církevního stánku se blíží k devíti milionům. Obec je pokryla částečně ze svého rozpočtu a z dotací. „Stavba kostela trvala dva roky, jeho generální oprava pět let," vzpomíná místostarosta Rostislav Němec.

Ke článku je připojena fotogalerie ze svěcení nových schodů ke kostelu.