Tomu se v blízké budoucnosti mohou dopředu vyhnout, parkování v Jičíně totiž zaplatí přes mobilní aplikaci. „Půjde o vylepšení v úhradě parkovného, která bude pro řidiče mnohem pohodlnější," uvedl mluvčí radnice Jan Jireš.

Parkování v Jičíně je dlouhodobě jeden z nejpalčivějších problémů, které nejen strážníci městské policie musí řešit. Systém placeného parkování zejména na náměstí a v přilehlých ulicích už potrápilo nejednoho řidiče. „Přijeli jsme do Jičína poprvé, náměstí rozdělené na třetiny nás zmátlo, ale moc jsme to neřešili. A odpoledne jsme na autě našli předvolání na strážnici," popisal nepříjemný zážitek pan Karel, který nedávno dostal pokutu, když do Jičína přijel s rodinou na výlet. Nakonec se mu podařilo dohodnout nejnižší sazbu a zaplatil pouze 200 korun. Od strážníka si raději nechal systém parkování vysvětlit, aby do budoucna neudělal stejnou chybu.

Sobotecké náměstí se dočkalo prvních změn. Rozšířili zastávku a ubylo parkování
Sobotecké rozdělily první změny na náměstí. Je širší zastávka a ubylo parkování

Pro řidiče, kteří po jičínských ulicích bezradně pátrají po automatu, nebo zrovna nemají po kapsách drobné, chystá Jičín dobrou zprávu.

Rada města schválila na květnovém jednání záměr pořídit pro Jičín možnost uhradit a kontrolovat parkovné pomocí mobilních aplikací Smart4City nebo ParkSimply. Informoval o tom před nedávnem Jireš. „Město uzavře dohodu s vývojářskými společnostmi SPEL a.s. a GLOBDATA a.s. Obě aplikace půjde stáhnout bezplatně z Google Play nebo AppStore do mobilního telefonu," vysvětlil mluvčí. Aplikace vybralo město na základě výběrového řízení, třetí uchazeč nesplnil podmínky. Společnosti nabídnou městu aplikaci a potřebný software pro strážníky bezplatně. Pro některé nebudou aplikace žádnou výjimkou, lze s jejich pomocí zaparkovat například také v Hradci Králové nebo ve Dvoře Králové nad Labem.

Kde a za kolik?

Za parkování se v Jičíně platí na Valdštejnově náměstí, na náměstí Svobody, v Husově, Jungmanově, Šafaříkově, Havlíčkově, Tylově a Nové ulici a na parkovišti u okresního soudu a autobusového nádraží. Základní sazba za 30 minut je 5 korun, za hodinu je to 10 korun a za dvě hodiny 20. O něco dražší, ale také pohodlnější, je platba parkovného přes SMS nebo prozvoněním.

Pro místní město prodává roční parkovací karty, pro ostatní je v zónách rozmístěno 11 parkovacích automatů, ke kterým kromě mapy navádí řidiče také svislé dopravní značky. Přesto bývají především turisté zmatení. Podle velitele městské policie Karla Jurycy pomáhají s naváděním řidičů na neplacená parkoviště také asistenti prevence kriminality. Přesto měšťáci na základě informací od starosty města udělili v loňském roce přes 400 pokut, 16 z toho hříšníci nezaplatili.

Ilustrační foto.
U jičínské nemocnice by mohl vyrůst parkovací dům. Pokud město sežene finance

„Parkování je u nás velký problém po celém městě, stejně jako tomu je v jiných městech. Máme tu komunikace, které jsou zpoplatněné, nyní na základě studie projednáváme otázku, zda by neměly být zpoplatněné i další komunikace a plánujeme i úpravu ceníku za parkování," doplnil na základě výroční zprávy Městské policie Jičín starosta Jan Malý.