„Ukazuje se, že není takový problém naplánovat cyklostezky, ale napojit je na centrum Jičína. Nejlepší výjezd z náměstí směrem na okraj je ulicí Fortna," uvedl místostarosta Vlastislav Matucha.

V součinnosti s tímto problémem vystupuje nedostatek parkovacích míst v jičínském centru. Rada se proto rozhodla k několika krokům: v ulici Fortna budou zcela zrušena parkovací místa ve prospěch cyklostezky. Náhradou se má stát rozsáhlá parkovací plocha nedaleko zimního stadionu.

Úpravy ve Fortně
Fortnu čekají kosmetické úpravy, pomocí nichž bude vyznačena cyklostezka. Nepůjde nicméně o stavební zásahy, neboť prostor Fortny je památkově chráněný. Zrušení parkovacích míst je plánováno na duben 2014.
Vlastislav Matucha též zmínil, že v hodnotícím dokumentu, který vydal královéhradecký krajský úřad, je město Jičín z hlediska cestovního ruchu hodnoceno kladně. „Jediným nedostatkem jsou parkovací místa," konstatoval. Rada se na výtku pokouší reagovat.

„Ve městě přibudou nová dopravní značení Parkování. Cedule budou od křižovatky na Letné a od křižovatky 17. listopadu s Ruskou směřovat řidiče na parkoviště u zimního stadionu. Dále bude přidáno ještě dopravní značení na křižovatce 17. listopadu a Ruská. Řidiče nasměruje na možnost zpoplatněného parkování na Náměstí Svobody," oznámila tisková mluvčí města Magdaléna Doležalová.

Na možnosti parkování ve středu města jsme se zeptali i náhodných spoluobčanů. Ukázalo se, že někteří za omezení automobilů v centru děkují, jiní si naopak už teď postěžovali na nedostatek míst.

„Je to vyhovující. Ale moc často parkovat nemusím. My jsme z Jičína, takže do centra nejezdíme," sdělil Deníku na dotaz Radek Nedbal.

„Nelíbí se mi, že na náměstí parkuje tolik aut, i když je to vhodné, pokud lidé chtějí zastavit jenom na chvilku," míní Ivana Krabcová. „Vyhovuje mi, že není zastavěný prostor po bývalém zahradnictví. Myslím to, když člověk jde od náměstí k zimnímu stadionu." Dodala, že by byla chyba, pokud by si toto parkoviště při kulturních příležitostech opět zabrali provozovatelé kolotočů a atrakcí.

Obyvatel Jičína Lukáš považuje možnosti parkování za nedostatečné. „Myslím, že míst je tu málo. Bydlím v Jungmanově ulici, kde se parkovat nedá. Pokud z Fortny zmizí parkovací místa, bude to bída."