Na nádvoří zámku jsme zastihli skupinku dětí z týdenního dětského příměstského tábora v Nové Pace, která si udělala celodenní výlet do Jičína.
„Když jsme plánovaly program, u čtvrtečního výletu do Jičína jsme doufaly v hezké, slunečné počasí. Plán jsme dnes tedy musely přizpůsobit dešti, přesto jsou děti nadšené. Doslova v euforii byly na výstavě Čertovské putování v muzeu, kde obdivovaly povedené loutky čertů,“ sdělila nám Andrea Šulcová, jedna z vedoucích tábora, který nese název Barevný týden.


„Je také báječné, že vaše náměstí hostí tolik atrakcí, děti nebylo možné od kolotočů odrhnout,“ pochválila Andrea Šulcová. Celkem šestnáct dětí si v rámci svého Barevného týdne ještě prohlédlo tři nádvoří zámku, líbila se jim Valdická brána a už se těšily na návštěvu Aquacentra. Bazén v prostorách Sportovního areálu je báječnou alternativou letního koupání v případě, že teploty klesnou pod únosnou mez. O letních prázdninách je otevřen a poskytuje standardní vyžití stejně jako v běžném roce.


„Co nás trochu mrzelo, byl špatný přístup k Rumcajsově ševcovně, kam by se děti bývaly také rády podívaly,“ postěžovaly si vedoucí tábora.
Ulice Pod Koštofránkem je nyní vyřazena z běžného provozu; kdo chce projít, musí překonat špatný povrch plný kamenů a vyhýbat se dírám a vyhloubeným příkopům. Návštěvníci ševcovny musí být trpěliví, rekonstrukce bude trvat přinejmenším až do konce prázdnin.


Jak však potvrdily vedoucí i děti z novopackého tábora, Jičín je dobře připravený na turisty různých věkových skupin. Na otázku, co se jim ve městě nelíbilo, nedokázaly odpovědět. „Možná by bylo dobré zvýšit počet sociálních zařízení a toalet v centru,“ zamyslela se táborová vedoucí. „Jinak je to půvabné a pohádkové město.“ (jit)