Nyní je situace taková, že zde jsou nejméně tři dospělé kočky, kocour a čtyři nebo pět koťátek. Co s nimi na zimu, když si je obyvatelky nemohou vzít domů? Jedna pečovatelka na celý objekt těžko bude moci pomáhat, někdy nestíhá plnit ani svoje povinnosti, jak by chtěla.

Před 15 – 20 lety zde byly dvě a k nim zdravotní sestra a uklizečka, která občas pomohla i s nemocnými lidmi, když bylo třeba. Jak může zajistit dostatečnou péči jediná paní – rozdávat jídlo, léky, koupat, někdy i nakupovat, uklízet atd. Není toho mnoho? Vždyť staří lidé jsou stále stejně potřební a myslím, že i nemocnější.

Nyní opět ke kočkám. V Plzni i v jiných městech je akce Kočky na sídlišti. Policie s technickými službami kočky odchytí, dají vykastrovat za finančního přispění města a pustí je zpět. U nás je dosti veterinářů, kteří by toto levně vykonali.

Kočky jsou Boží tvorové, potřební k hubení hlodavců. Vždyť ve starém Egyptě je uctívali a pohřbívali spolu s lidmi. Trávení myší je také drahé, ale navíc dvojsečná zbraň. Zdejší koťátka, bude-li krutá zima, těžko přežijí.

Prosím, máte-li možnost si vzít nějaké domů, uděláte dobrý skutek. Sama mám doma tři kočky a psa, těžko bych manželovi vysvětlovala ještě další přírůstek. Děkuji za pochopení. Jana Dvořáková

A jak dál? 

Za poslední rok došlo k několika případům, kdy byla naše organizace oslovena s problémem, který jí nepřísluší řešit. Z tohoto důvodu bych ráda uvedla na pravou míru, která zvířata přijímáme do Záchranné stanice v Libštátě, provozované ZO ČSOP Křižánky - Jičín.

Záchranná stanice pro handicapované živočichy z volné přírody v Libštátě přijímá pouze, jak už napovídá její název, volně žijící druhy zvířat, která jsou zraněná, osiřelá, pronikla náhodně do budovy nebo se vyskytují na jiném, pro ně nevhodném místě. Bez problému jsme schopni přijmout a postarat se i o opuštěného či uprchlého domácího mazlíčka jako morče, zakrslého králíka, papouška, želvu a další drobné exoty, a to i přesto, že k těmto zvířatům již povinnost nemáme. Co ale nejsme ochotni a ani nesmíme, je přijmout psa a kočku, a to ani zraněné. Tato zvířata do Záchranných stanic pro divoká zvířata nepatří, a to jak z etologických (zoopsychologických), tak ze zoohygienických důvodů. Především je zde nebezpečí přenosu některých nemocí a dále nebezpečí navyknutí divokých zvířat na své případné lovce. Zázemí stanice neumožňuje držení psů a koček, pracovník stanice není proškolen pro jejich odchyt, a finance, které dostáváme od státu prostřednictvím programů MŽP, nejsou určeny na péči o domácí zvířata.


Zatímco problém bezprizorních psů je v Jičíně vyřešen díky jičínské záchytné stanici, kočky toto štěstí nemají. Nejbližší kočičí útulek, dotovaný obcí, je v Turnově, kočky přijímá i O.S. Místo v Nové Pace. Kapacitně ale ani jeden z nich nestačí. Problém, co s nalezenou kočkou, vám tedy na Jičínsku nikdo vyřešit nepomůže. Je pouze na každém z nás, zda-li je ochoten se o nalezenou kočku postarat. Vzhledem k přeplněnosti všech kočičích útulků v ČR apeluji na zoodpovědné čtenáře – nemnožte kočky, kastrujte, kastrujte, kastrujte.   Petra Zíková, ZO ČSOP Křižánky – Jičín


Článek je reakcí na text uvedený na stránce dole. Oslovili jsme i další subjekty, například podle vyjádření místostarosty Jičína Petra Hamáčka není městská policie vybavena na odchyt koček. Mají-li prý obyvatelé domu s pečovatelskou službou nějaký problém, může to případně řešit s ředitelem sociálních služeb. 

Další reakce je ZDE: