Najít shodu v otázce personálních auditů a výběrových řízení na ředitele příspěvkových organizací se teď snaží koalice ODS, ČSSD a TOP 09. ODS navrhuje vyčkat, provést jeden zkušební audit a po vyhodnocení finanční nákladnosti a přínosu zvážit další postup, ČSSD pak nechce audity a výběrová řízení spustit v jeden okamžik, což by podle místostarosty Josefa Dvořáka bylo kontraproduktivní a zmatečné.

Soustředit se chtějí na jednání o pohádkovém festivalu, kasárnách a rekultivaci skládky Zebín. „O personálních auditech se bavíme půl roku, jsou v koaliční smlouvě a chceme po našich partnerech, aby byla dodržena,“ říká místostarosta Tomáš Frýba za TOP 09. Podle něj mají personální a procesní audity prověřit Technické služby a Sportovní zařízení města Jičína už letos. „Spor se vede a tyto věci si musíme vyříkat. Na reformy, které je podle nás potřeba udělat, stále tlačíme. Zdá se, že v některých případech nenacházíme společnou dohodu,“ dodal. Pokud nebude TOP 09 cítit podporu v těchto otázkách, hrozí podle něho rozpad koalice. Pokud by došlo pouze na jeden audit, musí být zadán pro Technické služby.

Podle starosty Martina Puše (ODS) se úspory hledají dlouhodobě a město si nyní nechává zpracovat cenové nabídky, které mají přiblížit rozsah a finanční náročnost auditů pro TS a SZMJ. Zda pak na audit dojde, není ale teď jasné. „Nejlepším auditorem je tajemník - manažer. Ze zkušeností některých obcí s provedeným auditem mám rozpačitý pocit, nic jim nepřinesl, pokud se s materiálem dál nepracuje. Potřebujeme další časový prostor, teď tu kapacitu nemáme,“ říká starosta Martin Puš s tím, že následovat bude diskuse, zda audit za milion korun má vůbec význam.

„Máme na to celé volební období, v tuto chvíli je rozpracovaná spousta jiných úkolů,“ dodává starosta. ČSSD reagovala na dlouhé diskuse radních tím, že rozeslala médiím a zaměstnancům prohlášení k vedoucím a zaměstnancům městského úřadu a městských organizací, ve kterém nesouhlasí s vypsáním auditů pro městský úřad, protože je přesvědčena, že není v tuto chvíli vhodný, což situaci v koalici spíše vyhrotilo.

Rozpad koalice?

„Pokud sociální demokracie nesouhlasí s provedením auditu, měla spíš vyvolat koaliční jednání než rozesílat populistické dopisy, to se nám naprosto nelíbí,“ uvádí Tomáš Frýba. Rozpor v koalici vyvolávají i podmínky vypisování výběrových řízení na ředitele příspěvkových organizací. Rada jejich schválení už dvakrát odložila. „TOP 09 by chtěla všechno ihned. Tyto věci nemáme v rozporu, ale chtěli bychom rozhodovat v klidu a v delším čase, na audity se musí jít s citem. Říkat, že hrozí rozpad koalice, je překotné,“ tvrdí Josef Dvořák.

Iva Prýmková