Lidé si připomínají narození kanadského vědce Fraderika Bantinga, který získal Nobelovu cenu za objev inzulinu.

Den diabetu
Děti z oblastního Diaklubu, který působí při nemocnici v Jičíně, si daly v sobotu dostaveníčko v Nové Pace. Zde má klub administrativní centrum a právě na tomto místě také naplánoval malé oslavy tohoto významného data.

Setkání v hotelu Štikov nebylo náhodné, nýbrž cílené. Uskuteční se tu další, v pořadí šestý Ozdravný pobyt dětí s diabetem v Českém ráji 2013. Kluci a holky z celé republiky se už těší, jak otestují zdejší sportoviště. Nejvíce je ale láká venkovní solárně vyhřívaný bazén.

Dopoledne děti holdovaly soutěžím a hrám. Jejich rodiče zatím strávili čas řešením organizačních záležitostí, spojených s činností dětského diaklubu. Vyměnili si cenné poznatky ze svého každodenního zápolení s onemocněním cukrovkou.

Odpoledne se čtyři desítky účastníků přemístili do budovy Střední odborné školy pedagogické a Gymnázia Nová Paka, kde pro ně studentky připravily pěvecké i taneční vystoupení.

Další zastávkou v programové skladbě dne bylo Sportcentrum v Havlově ulici. Bowling totiž patří k nejoblíbenějším sportovním kláním dětí s cukrovkou a ty si to tu hezky užily.

„Naše organizace je dobrovolným občanským sdružením diabetických dětí Královéhradeckého kraje. Den diabetu je pro nás opravdu svátkem," vysvětluje zakladatel novopackého Diaklubu Miloslav Pačesný.    Diaklub