Pochod vede po libovolných pěších i cyklistických trasách. Slavnostní připomenutí 100. výročí chaty proběhne v sobotu v 11 hodin. Od pátku 17. května do neděle 19. května bude připraven program pro děti a dospělé. Pro zájemce jsou připravené komentované prohlídky Prachovských skal s horolezci, vystoupení mažoretů, spanilá jízda historických kol nebo výstava historických vozidel, proběhne slavnostní naražení výročního Lomnického piva a večer bude patřit swingu.

Turistická chata Prachov stojí přímo u vstupu do Prachovských skal v lesích Českého ráje a vznikla na místě bývalé dřevěné lesní restaurace Ve sklípku postavené v roce 1886. Roubená turistická chata Prachov otevřená v roce 1924 byla postavena podle plánů architektů Machoně a Vlčka. Architekt Ladislav Machoň, který patřil k předním českým architektům, byl také členem Ústředního výboru KČT. V roce 1930 klub rozšířil chatu v podstatě do dnešní podoby. Přístavba chaty, kterou projektoval architekt inženýr Jaroslav Stejskal, však již byla cihlová s kamennou podezdívkou a kamennými sloupy. Po zrušení Klubu českých turistů komunistickým režimem se na chatě Prachov vystřídalo několik majitelů. V roce 1991 získal klub chatu zpět a od té doby ji také provozuje. Turisté naleznou na chatě jak rychlé občerstvení, tak možnost celodenního stravování. Trvale jsou nabízena jídla tradiční české kuchyně i místní speciality včetně zvěřinových.

Chata je ideálním východiskem pro pěší turistiku v Prachovských skalách, u Jinonických rybníků a v blízkém okolí. V okolí se nacházejí skály oblasti Hruboskalska, hrad Valdštejn, hrad Trosky, Rovensko pod Troskami s obrácenými kostelními zvony nebo i vzdálenější hřeben Kozákova s Riegrovou chatou s rozhlednou, ze které je možno na jih přehlédnout celý Český ráj a na sever Ještědský hřeben, Jizerské hory a za dobré viditelnosti i na severovýchodě celé Krkonoše.

Více informací na stránkách www.kct.cz.

Sto let chaty Prachov. KČT zve na výroční turistickou akciZdroj: Archiv

OSLAVY K 100. VÝROČÍ SLAVNOSTNÍHO OTEVŘENÍ TURISTICKÉ CHATY PRACHOV, PROGAM:

Pá 17.5.2024 15:00- 23:00

Výroční turistická trasa, dětská stopovaná

od 19 hod Maškarní zábava, Waldovy Matušky

So 18.5. 2024 10:00 – 23:00

Výroční turistická trasa

Komentované prohlídky Prachovských skal s horolezci

Slepý harmonikář

Mažoreti

hudba Voskovce a Wericha, písně 1. republiky

Spanilá jízda historických kol

Výstava historických vozidel – cca 3 vozy

Dětský program

Slavnostní naražení výročního Lomnického piva

Proslovy starostů, turisti, gratulace

Promítání uvnitř chaty

Soutěže

Večerní Swingový večírek od 19 hod

Ne 19.5. 10:00 – 18:00

Výroční turistická trasa

Vocaď Pocaď písně 1. republiky