Případů klíšťové encefalitidy loni výrazně přibylo u lidí mezi 70 a 74 lety, a to rovnou o 79 procent. Téměř o polovinu stoupl počet případů u lidí mezi 60 a 64 lety a asi o čtvrtinu mezi lidmi v rozmezí 50 až 54 let. Přitom právě tyto věkové skupiny od loňského roku mohly využít hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě ze zdravotního pojištění.

„Pokud by se podařilo zvýšit proočkovanost podobně jako například v sousedním Rakousku, lze očekávat, že by došlo k významnému poklesu počtu případů klíšťové encefalitidy,“ říká Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Nejlepší je očkovat se proti klíšťové encefalitidě v zimě, pozdě ale není ani v předjaří.
Lidem nad padesát začal stát platit očkování proti klíšťové encefalitidě

Právě v královéhradeckém regionu je přitom nejnižší proočkovanost, a to 30 procent. Celorepublikový průměr v současnosti činí 38 procent, a i to je stále nedostatečné v porovnání s ostatními evropskými státy, kde je velký výskyt klíšťat.

Ideální doba na očkování je v zimě, kdy je aktivita klíšťat nízká a riziko, že se člověk nakazí mezi jednotlivými dávkami, je minimální. Očkovat se ale lze v průběhu celého roku.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je hrazené ze zdravotního pojištění lidem nad 50 let.

Lymskou boreliózou se loni nakazilo 347 lidí, v roce 2021 jich bylo 386. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy je možné ji léčit antibiotiky.

O klíšťové encefalitidě

K nákaze může dojít už za 2 hodiny po přisátí infikovaného klíštěte. Poté nastává inkubační doba, která trvá v průměru jeden až dva týdny, v rozmezí 2 až 28 dní. První fáze klíšťové encefalitidy připomíná chřipku. Objevuje se únava, teplota, bolest hlavy, svalů a kloubů a nevolnost. Po pár dnech příznaky odezní a nastává několikadenní klid. Druhá fáze začíná vysokými horečkami, velice silnými bolestmi hlavy, závratěmi, dezorientací, svalovým třesem. Pacienti bývají většinou hospitalizovaní a čeká je léčba, která pouze tlumí projevy nemoci.

Klíšťová encefalitida nepřináší jen bolesti hlavy a závratě. Po návratu z nemocnice čeká řadu pacientů pracovní neschopnost, ale i po jejím ukončení může přetrvávat dlouhotrvající obrna hlavových nervů, porucha spánku, paměti a koncentrace či porucha sluchu. Dojít může i obrnám končetin nebo i k zástavě funkcí životně důležitých center.