Naším prvním cílem byl velkým nákladem opravený barokní klášter s dalšími objekty v Broumově. Prohlédli jsme si i město a hlavně cenný hřbitovní dřevěný kostel, který je nejstarší dochovanou dřevěnou stavbou na českém území. Cestou domů jsme se zastavili v přírodní rezervaci Adršpašských skal.

Další zájezd byl do krásných, ten den sluncem ozářených Mariánských Lázní, které vynikají parkovou úpravou; k zajímavostem, které jsme viděli, patří hlavní kolonáda a u ní zpívající fontána, pravoslavný kostel, pavilony pramenů a park Bohemium. V tomto parku miniatur je více než padesát modelů hradů, zámků, technických památek jako větrné a vodní mlýny, historické vláčky atd.

V jiném dlouhém letním dni jsme se vypravili na rozlehlý renesanční areál, klenot západních Čech, hrad a zámek v Horšovském Týně. Obdivovali jsme jak architekturu, tak vystavené bohaté exponáty, výlet jsme zakončili na Chodsku prohlídkou Domažlic.

Následovaly půldenní výlety, aby se mohli zúčastnit i ti, kteří mají méně fyzických sil. Nejprve do muzea v Lysé nad Labem s pamětní síní Bedřicha Hrozného, který se zde narodil a rozluštil orientální písmo Chetitů. Obdivuhodný je i zámecký francouzský park s cennou sochařskou výzdobou. V blízké obci Ostrá jsme si prohlédli historickou repliku staré vesnice s dobovými kulisami.pro jednotlivá řemesla a bylinnými zahradami. Přesto, že každý z nás v Babiččině údolí asi byl, na výlet do zámku v Ratibořicích a České Skalice nás jel plný autobus. Rádi jsme viděli, že bývalé hospodářské budovy kolem zámku se opravují a některé již slouží turistickému ruchu, v České Skalici jsme vzpomínali hlavně na Boženu Němcovou, podívali se do kostela, kde se ona i její matka vdávaly, a na Steidlerův hostinec, dnes muzeum B. Němcové.

Jiný půlden jsme věnovali návštěvě zámku v Loučeni, který byl po velké opravě v r. 2007 zpřístupněn veřejnosti, a dále potom památníku Bedřicha Smetany v myslivně v Jabkenicích, kde Smetana trávil poslední léta svého života.

Naposledy letos jsme si vyjeli do Jablonce nad Nisou do muzea skla a bižuterie v historicky cenné secesní budově se stálou expozicí „Kouzelný svět bižuterie a české sklo sedmi století". Zpět jsme se vraceli se zastavením na nejvyšším vrcholu českého ráje na Kozákově.

Počasí bylo pokaždé hezké a organizátory potěšilo, že přinesli starším a invalidním spoluobčanům zábavu, nové poznatky a radost ze vzájemného setkávání.
Božena Holanová