Homole se rozkládá v malebném koutu našeho kraje. Mnozí si ji pamatují z dětských let, protože se zde obvykle konají školy v přírodě a tábory. V současné době je toto zařízení z hlediska hospodaření na nule, dům ale brzy bude potřebovat investice. Radní Luděk Havel navíc vidí i morální dilema.

„Je na zvážení, do jaké míry má město právo podnikat. Uvědomme si, že jičínské organizace Homoli využívají z menší části a chata se spíše pronajímá mimo-jičínským," uvedl.

„Investiční část sportovní komise nastínila problém, co dále dělat s Homolí. Jsou zde nová sociální zařízení, ale objekt vyžaduje další investice," sdělil starosta Jan Malý. Naznačil, že město by si rekreační chalupu mohlo ponechat a uzavřít dohodu s představiteli Geoparku Český ráj. Jičín nedávno do této organizace, již podporuje UNESCO, vstoupil a podle starosty jí chybí dostatečné ubytovací možnosti pro větší výpravy do Českého ráje.

Vzhledem k tomu, že Jičín je nyní pevným členem geoparku, odpadla by námitka, že tuto nemovitost, od města samotného poněkud vzdálenou, pronajímá především přespolním klientům. Jičín se vstupem do geoparku zavázal, že bude umožňovat rozvoj turistického ruchu v celém Českém ráji.

Pokud by si město objekt ponechalo a více investovalo do oprav, vyvstane otázka, zda neupravit ceník. V tuto chvíli je ale chata v dobrém stavu a má na celou letní sezónu plně obsazený terminář. Vedení města ale po zkušenostech kupříkladu s Masarykovým divadlem, kde vyvstaly vážné problémy ohledně rekonstrukce a vlastnictví, zvažuje, co dál. Jičínu objekt spadl do vlastnictví, protože před listopadovou revolucí jej vystavilo SRPŠ první základní školy. Provozovatelé a majitelé se potom střídali. V současné době okolní pozemky patří státu, ale jsou předmětem církevních restitucí. Tato skutečnost by do budoucna mohla zkomplikovat prodej, pakliže se pro něj jičínská radnice rozhodne.

Chata nabízí 42 lůžek a dostatek venkovního prostranství pro rozbití tábora. Jsou zde různá hřiště a nemovitost má také tenisové kurty, kuchyň, společenský sál s televizí i možnost bezdrátového připojení k internetu. Lokalita je výjimečná svou malebností.
Otázka, zda prodat, či ne, není nová. Vrací se do Jičína zhruba ve dvouletých cyklech.