Kdo zde jezdí denně, musí počítat s časovým omezením, protože opravovat se bude za plného provozu, kdy bude doprava svedena vždy do jednoho pruhu.

I když je relativně tento úsek „mladý“, silnice I/16 zde byla rozšířena v roce 2005 a podle vyjádření Miroslava Gregora z krajského ředitelství silnic a dálnic potřebuje zásah. Ten měl být proveden už vloni, kvůli deštivému počasí byl odvolán. Renovace má trvat dva měsíce a bude stát třináct milionů.

„Je potřeba vyspravit výtluky, potom odfrézujeme povrch, který dožívá a položíme dvoucentimetrový mikrokoberec. Ten by měl vydržet pět až šest let,“ popisuje Gregor průběh prací.

„Klíčové je, že zůstane zachována propustnost úlibické křižovatky, tím by se doba čekání neměla dramaticky prodlužovat,“ domnívá se Martin Duczynski z jičínského odboru dopravy.

Renovace se negativně dotkne také autobusových spojů. „Autobusy budou mít zpoždění, uvidíme jaké. V případě nutnosti bychom linky na Hradec a Novou Paku odklonili přes Kacákovu Lhotu do Úlibic,“ míní autobusový dispečer Milan Mach.

Řidiči si budou určitě hledat náhradní trasy, aby se vyhnuli frontám. Z Jičína do Hradce Králové mohou zvolit například spojku přes Butoves. Hůř je na tom směr do Nové Paky, z Valdic je totiž uzavřena silnice směrem na Studeňany, takže vydat se můžete jedině přes rozbitou vozovku na Soběraz a Radim.

POLICIE ZATÍM VYČKÁVÁ

„Provoz bude zpomalen, uvidíme, jak se to projeví především v pátek a o víkendech, zda bude nutné přijmout nějaká opatření,“ vyjadřuje se k omezení provozu tiskový mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Zřejmě po opravě čtyřpruhu se silničáři přesunou o pár kilometrů dál směrem k Nové Pace. Zde je plánována rekonstrukce hlavního tahu na Krkonoše, a to od Kumburského Újezdu po první křižovatku do packého sídliště.

Rekonstrukce komunikace I. třídy se uskuteční za řízeného provozu, frézovat a sanovat se bude po úsecích. Zakázka má být hotová do konce roku.

S komplikacemi musí počítat i řidiči ve směru Jičín Hradec Králové. Na pětatřicítce má začít celková renovace ostroměřského úseku. Oprava bude rozdělena na dvě etapy a dokončena zřejmě v únoru příštího roku. Posledním opravovaným úsekem je náměstí v Kopidlně.