Na Jičínsku jejich putování zastřešila Oblastní charita Jičín. Sbírky se konají až do 11. ledna také na Novopacku, Libáňsku, ve Vysokém Veselí a na Kopidlensku.

V návaznosti na starou lidovou tradici chodí koledníci od domu k domu, zpívají koledu, žehnají příbytku a posvěcenou křídou napíší na vstupní dveře K†M†B†2014.

Vedoucí skupinky je vždy viditelně označen průkazkou, pokladnička s logem charity je zapečetěna. „Jsem rád, že jste přišli," oslovil dobrovolníky na jičínské faře jeden z hlavních organizátorů akce David Rejlek. Upozornil, že sbírka je především o tom, že tři králové přináší do domů požehnání.

Vzkaz
„Peníze, které vybíráte, jsou až na druhém místě. Když vám lidé nedají žádný finanční obnos, tak se na ně nezlobte. Nejdete za nimi primárně kvůli penězům, ale jdete jim zvěstovat pokoj, klid a mír. To je vaším úkolem," oslovil všechny skupiny. Každá byla vybavena nejen kasičkou a křídami, ale také baterkami, cukříky a kalendáři, které mudrcové rozdávali lidem jako poděkování.

Poté už farář Pavel Jandejsek posvětil křídy a všem požehnal ve jménu Otce, Syna i Ducha Svatého. „Letos je v Jičíně zhruba dvanáct skupinek dobrovolníků a musím přiznat, že sehnat koledníky je rok od roku složitější," říká Rejlek.

Darované peníze budou použity na provoz nízkoprahových klubů v Hořicích a v Jičíně, pak na dobrovolnickou činnost. Finance jsou dál určené na nenadálou situaci v regionu. Poprvé se vydal koledovat patnáctiletý Hynek Ludvík.

„Přesvědčila mě Věra Vaníčková. Koledování je naší starou českou tradicí a byla by škoda, aby upadlo v zapomnění. Navíc pomůžeme potřebným," domnívá se student, který přesvědčil pro dobrou věc i své kamarádky Petru Karáskovou a Annu Faltovou. „Určitě to rády uděláme, bude to dobrá zkušenost a zajímají mě i reakce lidí," říká Anička.

Jitka Militká doprovází koledníky ve Dřevěnici už popáté. „Pro děti je to docela únavné, takže chodíme jen dopoledne, a tak nedokážeme obejít celou vesnici," posteskla si. „Je to tradice a pomáháme lidem v nesnázích. Na korunce mám M jako Melichar," odpovídá Terezie Chrtková, která s bráškou Markem a Nikolkou Militkou zvoní u dřevěnických stavení.