Vody je totiž v rybnících tak málo, že rybáři zatím odložili výlov železnické Valchy, plánovaný na 24. října a následně jičínského Šibeňáku.

„Výlovy zatím nebudou kvůli nedostatku vody. Nemůžeme vypustit rybníky, protože přítoky jsou minimální a nádrž, do které vracíme malé ryby, se nenaplní. Budeme čekat, jestli nezaprší. Pak výlovy přesuneme na polovinu listopadu, jestliže ale bude i nadále sucho, výlovy nebudou," říká rezolutně předseda spolku a kroutí hlavou nad tím, že takovou situaci ještě nezažil.

Na málo vody si stěžují samotní rybáři. Na oblíbené lokalitě Dvorce nyní chybí zhruba 150 tisíc metrů krychlových vody, která je 60 centimetrů pod normálem. Navíc jsou ve vodě sinice a rybářům se tu nedaří.

„Ryby mají víc potravy, zaměřují se na řasy," vysvětluje možné neúspěchy s udicí Jaroslav Štieber.

Dobrou zprávou pro rybáře není ani velké ochlazení. Teplota vody totiž klesá a pokud se dostane pod deset stupňů Celsia, kapr už téměř nepřijímá potravu, takže o háček s návnadou nemá zájem.

Rybáři měli letos v plánu slovit železnickou Valchu, jičínský Šibeňák, Hádek, Oboru v Libosadu. Nyní však musí situaci posuzovat z hlediska dobrého hospodáře a dbát, aby ryby měly v zimě dostatek vody a tím i kyslíku a také potravy. Na Novopacku je situace přijatelnější, příští týden tu chtějí rybáři nahodit sítě do štikovského rybníku.