Dílo by mělo být největším zahradním trpaslíkem na světě. Zatím se socha skládá ze 47 kamenů uložených v sedmi vrstvách a má výšku 7,1 metru. Čepice o tvaru nepravidelného čtyřbokého jehlanu o základě 2,5 metru krát 2,05 metru by měla mít výšku 3,9 metru. "Celý trpaslík by měl být po dokončení vysoký rovných 11 metrů," uvedl Kozel.

Blok kamene pro čepici o váze 68 tun kameníci v dubeneckém lomu vylomili na přelomu července a srpna, jeho základní opracování provedli lanovou pilou. V těchto dnech kameni konečnou podobu dávají pomocí pneumatických sbíječek a kladiv. Práce by měly trvat ještě několik dní. Datum převozu čepice z lomu do Hořic bude záležet na tom, jak se podaří zajistit dopravní techniku a také na počasí a sjízdnosti cesty do lomu.

Čepice podle Kozla vzniká z mimořádně velkého bloku kamene, které se již běžně v lomech nelámou. Například na vytažení bloku ze stěny lomu musel přijet speciální jeřáb o nosnosti 250 tun. Čepice o objemu přes osm metrů krychlových bude největším kamenem trpaslíka a zároveň nejdražším kusem. Na její pořízení dala 600.000 korun Nadace PPF, u níž stavitelé trpaslíka loni uspěli se žádostí o podporu. Celé dílo by mělo vážit asi 200 tun.

Stavba Obřího trpaslíka v Hořicích opět o kvádr pokročila.
Podívejte se: Trpaslík u Hořic už má nohy

Stavba obřího trpaslíka podle návrhu sochaře Kurta Gebauera začala v roce 2017. U hlavní silnice I/35 z Hradce Králové na Jičín sochu buduje Okrašlovací spolek Rašín v čele s pantátou Kozlem, a to výhradně z peněz od soukromých dárců. Cena kamenů se odvíjela od jejich velikosti a byla v rozmezí od 10.000 až po 70.000 korun za kus.

Historie vzniku trpaslíka začala v roce 1994, kdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno sdružení, které si dalo za cíl obřího trpaslíka postavit. Sdružení následně koupilo z členských příspěvků pozemek a v roce 1995 získalo stavební povolení. Téhož roku 13. října se odehrál slavnostní výkop, načež projekt z různých důvodů ustrnul.

Okrašlovací spolek Rašín sochu buduje pod heslem Bezmeznou monumentalitou za věčnou slávu národa. Trpaslík by také měl cestující kolem Hořic upozornit na jejich tradici pískovce a pískovcových soch a motivovat je k zastavení ve městě.