Podle selostátních médií to vypadá na střet dosavadního vedení lidovců a křídla kolem Miroslava Kalouska, který hrozí založením nové strany.
Kalsouskova demokratická unie a Čunkova lidová strana, tak ostatně zkratku KDU–ČSL lidovci ironicky vykládají.

Jenže pražská realita dvoustranného střetu se zdá být ostatním českým regionům na hony vzdálená.
V Pardubickém kraji Kalouskovi proklamuje podporu z vlivnějších straníků jen poslanec Pavel Severa. A v Královéhradeckém, kde se krajská konference uskuteční v sobotu, dojde jen k dlouho plánovanému střídání stráží. O nových kandidátech na krajského šéfa se přitom jako o „kalouskovcích“ mluvit nedá.
„Současné vedení strany dělá velké chyby, a to včetně všech místopředsedů. Celé vedení musí být změněno, aby zazněl jasný signál ke změně,“ řekl Severa.

Mluví o krizi ve straně, které podle něj v poslední době vládl alibismus a levičáctví. Kvůli nespokojenosti dokonce, jak tvrdí, vzdal stranické primárky. V každém případě z nedávného sjezdu krajských lidovců vyšel úplně naprázdno. Donedávna se o něm přitom mluvilo jako o korunním princi pardubické KDU–ČSL. Z pozice lídra pro parlamentní volby ho však vytlačil bývalý hejtman a 1. místopředseda lidovců Roman Línek.

Ten za Čunkem také nestojí. „Lidovce by neměl vést nikdo, kdo už v jejich čele stál nebo stojí,“ řekl včera Deníku Línek. Se Severou se dokonce shodl na ideální osobě budoucího předsedy lidovců, europoslanci Janu Březinovi.

Stejné jméno vyslovil před sjezdem KDU–ČSL, který se koná poslední květnový víkend, i odcházející předseda královéhradeckých lidovců Jiří Hanuš.
„Bohužel se jako strana zabýváme ptákovinami, jsme zahledění sami do sebe a ještě si spory vyřizujeme přes média. Potřebovali bychom lídra typu Josefa Luxe,“ posteskl si Hanuš.

KDU-ČSL nemění na Pardubicku šéfa

Pardubice/ Roman Línek, vicehejtman Pardubického kraje, byl na krajské konferenci KDÚ–ČSL opět zvolen krajským předsedou strany. Rovněž se stal kandidátem na post republikového místopředsedy KDU-ČSL. „Stane se i lídrem kandidátky při podzimních volebách do Poslanecké sněmovny,“ řekl pardubický krajský manažer KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. (red)